• 300 Milyon Yaşındaki Köpek Balığı 'Godzilla Shark'

  300 Milyon Yaşındaki Köpek Balığı 'Godzilla Shark'

  3 Dakika Okuma Süresi
  1 sene önce
  Paylaş

  2013 yılında New Mexico'da yürütülen bir kazıda, yaklaşık 2,5 metre boylarında olduğu düşünülen bir tür köpek balığı fosili bulundu. Özellikle ufak dişleriyle dikkat çeken ve o zamana kadar tanımlanmamış bir alt türe ait olabileceğini düşündüren bu köpek balığı, geçtiğimiz 7 yıl boyunca 'godzilla shark' olarak anıldı. Bu süreçte fosil üzerindeki araştırmalar devam etti ve bu yeni türün özellikleri ve soy ağacı hakkında çeşitli bilgiler edinildi.

  7 yıllık araştırmalar sonucunda ise godzilla shark nihayet yeni bir tür olarak resmi ismine kavuştu. Bu minik dişli köpek balığının yeni ismi ''Dracopristis hoffmanorum'' (Hoffman'ın Ejderha Köpekbalığı) olarak belirlendi. Bu isim, hem köpek balığı fosilinin bulunduğu arazinin sahiplerine hem de uzunca yıllar anıldığı godzilla shark ismine göndermeler içeriyor.

  Modern köpek balıklarından 390 milyon yıl önce ayrıldı:

  godzilla shark

  İngiltere'de 125 Bin Yıllık Eşsiz Bir Fil Fosili Bulundu

  Kazıyı gerçekleştiren ve fosili bulan bilim insanlarının yürüttükleri çalışmalar, bu köpek balığı türünün, Ctenacanthus olarak bilinen soyu tükenmiş bir köpek balığı cinsine ait olduğunu ortaya çıkardı. Fosil ayrıca yaklaşık 390 milyon yıl önce modern köpek balıklarından ve vatozlardan ayrılan ve 60 milyon yıl sonra soyu tükenen ctenacanthus'ların en eksiksiz üyesi olarak kabul ediliyor.

  Fosilin bulunduğu New Mexico, günümüzdeki büyük oranda 'çöl gibi' görünse de bundan 300 milyon yıl önce büyük kısmı denizlerle kaplıydı. Godzilla shark'ın da bu denizin sığ bölgelerinde yaşayan bir tür olduğu düşünülüyor. Aynı zamanda yine New Mexico'nun günümüde çöllerle kaplı olan platolarında milyonlarca yıl önce büyük yağmur ormanları ile kaplıydı ve bu bölgede pek çok dinozor fosili de çıkartılmıştı.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 179 Okunma 11 ay önce
  Views Template: 234 Okunma 11 ay önce
  Views Template: 223 Okunma 11 ay önce
  Views Template: 154 Okunma 11 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.