• ABD'de Su Şebekesini Hackleyen Kişiye Rekor Ceza Bekleniyor

  ABD'de Su Şebekesini Hackleyen Kişiye Rekor Ceza Bekleniyor

  3 Dakika Okuma Süresi
  1 sene önce
  Paylaş

  2019 yılında ABD'nin Kansas eyaletinde yaşayan 22 yaşındaki Wyatt A. Travnichek isimli bir adamın, yaşadığı bölgede bulunan kamuya açık bir su tesisisin bilgisayar sistemlerine sızdığı açığa çıkmıştı. İddialara göre bilgisayar korsanı, su tesisisin temizlik ve dezenfekte işlemlerini yapan sistemleri kapatmayı da başarmıştı. Duruşması gerçekleştirilecek bilgisayar korsanı için rekor seviyede ceza isteniyor.

  Kansas Çevre Koruma Dairesi Suç Soruşturma Bölümü'nden Lance Ehrig tarafından yapılan açıklamalarda, olayın bilerek yapıldığı ve halk sağlığı ile güvenliğinin tehlikeye atıldığı ifade ediliyor. Sanığın içme suyu sistemlerine yetkisiz erişim sağlayıp sistemleri kurcaladığını söyleyen Ehrig, Çevre Koruma Dairesi'nin bu konuda çok hassas olduğunu, sanığın gerekli cezayı alması gerektiğini belirtti.

  Sanık, suçu kanıtlanırsa 25 yıl hapis cezası ve 500 bin dolar tazminata mahkum edilecek

  Su şebekesi

  Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, siber saldırı olarak nitelendirilen olayın nasıl gerçekleştiği ve başarılı olup olmadığına değinilmiyor. Ancak iddianameyi hazırlayan savcılar, sanığın suçlu bulunması durumunda 25 yıl hapis yatmasını ve 500 bin dolar tazminat ödemesini istiyorlar. ABD basını bu ceza istemini, rekor olarak nitelendiriyor.

  Yemeksepeti'nin Hacklenen Kullanıcı Verileri, Kripto Para Karşılığında Dark Web'de Satılıyor

  Lance Ehrig, davanın nasıl sonuçlanacağını bilmediğini ancak hazırlanan iddianamenin benzer olaylar için de açık bir mesaj olduğunu savunuyor. Bu açıklamanın sebepsiz olmadığını da açıkça belirtmek gerekiyor. Zira buna benzer bir olay da Florida eyaletinde gerçekleşmişti. Bir ya da bir grup bilgisayar korsanı, Florida'da bulunan bir su arıtma tesisinin bilgisayar sistemlerine sızmış ve içme suyundaki sodyum hidroksit (NaOH) seviyesini ciddi ölçüde değiştirmeyi başarmıştı. Ancak bu siber saldırının ardında kimler olduğu bile belirlenemedi ve bugüne kadar da somut bir gelişme yaşanmadı. Travnichek'in olayı ise ABD'nin bu tür konuları görmezden gelmeyeceğinin açık bir göstergesi.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 228 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 159 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.