• Almanya'dan Uğur Şahin ve Özlem Türeci'ye Liyakat Nişanı

  Almanya'dan Uğur Şahin ve Özlem Türeci'ye Liyakat Nişanı

  2 Dakika Okuma Süresi
  1 sene önce
  Paylaş

  Kurucusu oldukları BioNTech adlı biyoteknoloji şirketi ile ABD’li ilaç şirketi Pfizer’in iş birliği neticesinde COVID-19’a karşı oldukça etkili bir aşı geliştirmeyi başaran Türk bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci, Almanya tarafından Federal Cumhuriyeti Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi.

  BioNTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin ile Dr. Özlem Türeci’ye, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in katılımıyla başkent Berlin’de bulunan ve Almanya Cumhurbaşkanı'nın resmi konutu olan Bellevue Sarayı’nda gerçekleştirilen törende liyakat nişanı takdim edildi.

  özlem türeci uğur şahin

  Tören sırasında konuşma gerçekleştiren Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Şahin ve Türeci hakkında “Geliştirdiğiniz aşı, insanlığa bir hizmettir. Şu anda bu yüzden burada bulunuyoruz. Bu aşı sadece hayat kurtarmıyor, aynı zamanda insanlığın sosyal yaşantısının devamını da kurtarıyor. Sizlerin hikayesi, insanlık için en iyi ilham kaynağı” ifadelerini kullandı.

  Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin kimdir?

  Dr. Özlem Türeci ve eşi Prof. Dr. Uğur Şahin, 2008'de kurdukları biyoteknoloji ve ilaç şirketi BioNTech ile uzun yıllardır kanser konusunda son derece önemli çalışmalara imza atıyordu. Tıp dünyasını yakından tanıyan BioNTech, pandemiyi bile çok daha önce öngörmüş ve çalışmalara erken dönemde başlamıştı. Çin'de ilk vakaların görüldüğü dönemde BioNTech, aşı çalışmaları için kaynak ayırmaya başladı ve aşı duyurusuyla da tüm dünya için bir umut oldu. Dr. Özlem Türeci ve eşi Prof. Dr. Uğur Şahin hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

  Koronavirüs Aşısını Bulan Şirketin Kurucuları Uğur Şahin ve Özem Türeci'nin Hayatı

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 228 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 159 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.