• Android 12 ile Uygulamaları Kış Uykusuna Yatırma Geliyor

  Android 12 ile Uygulamaları Kış Uykusuna Yatırma Geliyor

  2 Dakika Okuma Süresi
  2 sene önce
  Paylaş

  Hemen hepimizin akıllı telefonunda onlarca uygulama bulunuyor ancak bu uygulamalardan çok azını düzenli olarak kullanıyoruz. Hatta bazı uygulamaların kullanım sıklığı ayda 1’e dahi düşebiliyor ancak bu uygulamaları belirli işlerde kesin olarak kullandığımızdan kaldırmak gibi bir imkanımız da bulunmuyor.

  Google’ın bu denli az kullanılan uygulamalar için Android 12’de bir “hazırda bekletme” özelliği üzerinde çalıştığını sizlere daha önce aktarmıştı. Söz konusu özellik, uzun süre kullanılmayan uygulamaların geçici dosyalarını kaldırarak ya da uygulama dosyalarını sıkıştırarak depolama alanında yer açmayı, ancak bu sırada da uygulamayı her an çalıştırmaya hazır halde bekletmeyi vadediyordu.

  android 12

  Bir uygulamanın neye göre “hazırda bekletme” moduna geçeceği hala bilinmiyor. Belli bir süre kullanılmayan uygulamaların otomatik olarak kış uykusuna geçebileceği gibi manuel olarak açma kapama özelliği de bulunabilir. Muhtemelen Android 12 Geliştirici Önizleme sürümü yayınlandığında bu konuda daha fazla bilgiye sahip olacağız.

  Hazırda bekletme özelliği ile ilgili ilk detaylar, Mishaal Rahman tarafından ortaya çıkarılmış durumda. Buna göre söz konusu özellik, çoklu kullanıcı desteğine sahip olan cihazlarda özelliğin tek kullanıcı için mi tüm kullanıcılar için mi geçerli olacağına göre farklı çalışacak. Eğer cihazda tek bir kullanıcı bulunuyorsa, uygulamanın önbelleği direkt olarak silinecek.

  Google, Android 12 ile Birlikte İşletim Sistemi Üzerindeki Kontrolünü Artıracak

  Android AOSP kodlarına göre özelliğin bir sonraki aşaması, paket seviyesinde bir kış uykusu olacak. Bu seviyede özelliğin nasıl çalışacağı bilinmiyor ancak uygulama verilerinin silinmesi ve uygulamanın kullanıcı uygulamayı kullanmak istediğinde yeniden yüklenecek şekilde kaldırılması, ihtimaller arasında bulunuyor. Ancak şu an için Google’ın bu konuda nasıl bir ilerleme kaydedeceği tam bir muamma.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 229 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 161 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.