• Apple, Telegram Nedeniyle Davalık Oldu

  Apple, Telegram Nedeniyle Davalık Oldu

  3 Dakika Okuma Süresi
  2 sene önce
  Paylaş

  ABD merkezli teknoloji devi Apple, kendi ülkesinde kafa karıştıran bir dava ile karşı karşıya. Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesi'nde açılan dava, Apple'ın Parler isimli uygulamayı engellerken, Telegram'a neden hiçbir şey yapmadığı sorusundan kaynaklanıyor. Davanın gidişatı, Telegram'a olan güveni sarsacak türden.

  Ocak ayı, ABD için oldukça hareketli geçti. Kasım ayında gerçekleştirilen Başkanlık Seçimleri'ni kaybeden Donald Trump, 6 Ocak'ta yaptığı açıklamalarla ülkeyi karıştırdı. Binlerce ABD'li, Trump'ın açıklamalarından sonra Kongre Binası'na yürüdü. İç savaş benzeri görüntülerin ortaya çıktığı olaylarda, hayatını kaybedenler de oldu. Apple o günlerde, protestoların Parler isimli mobil uygulamadan organize edildiği iddiası üzerine bu uygulamayı App Store'dan kaldırdı. Güvenli internet için kurulmuş bir koalisyon ise Apple'ın benzer bir adımı Telegram için de atması gerektiğini savunuyor.

  Koalisyona göre Apple'ın Telegram'ı App Store'da tutması, aslında bir suç

  Apple Telegram

  Mahkeme dosyalarına giren bilgilere göre Apple, Telegram'la ilgili bazı hassas bilgilere sahip. Örneğin bazı Telegram grupları, halkı sindirmek, tehdit etmek ve bir şeye zorlamak için kullanılıyor. Üstelik Apple da bunu biliyor ancak hiçbir şey yapmıyor. Apple'ın Telegram'a karşı kendi politikalarını görmezden geldiğini söyleyen koalisyon, teknoloji devinin Telegram'daki faaliyetlere izin vererek hem suça ortak olduğunu hem de yeni zorbalıklara çanak tuttuğunu belirtiyor.

  Telegram’ın Kurucusu Pavel Durov'un, Putin ve Rusya'ya Kafa Tuttuğu Sıra Dışı Hayat Hikayesi

  Aslına bakacak olursak davanın amacı, Apple'ın ceza alması değil. Koalisyon, Apple'ın Telegram'da neler döndüğünü soruşturmasını ve bunları kamuoyu ile paylaşmasını istiyor. Ayrıca mahkeme evraklarında yer alan bazı belgelerde, koalisyonun geçtiğimiz haziran ayında Tim Cook'a yazdığı bir mektup da var. O mektuba göre Telegram'da Rus hükümeti, Neo-Nazi yanlıları, Yahudi karşıtları ve ırkçılık yanlılarının aktif faaliyetleri var. Koalisyona göre Telegram, ABD ve Avrupa'da hem bölünmeye hem de yanlış bilgilerin çok hızlı bir şekilde yayılmasına yol açıyor.

  Koalisyon, Apple'ın Telegram'ı engellemesini ve ihlaller ortadan kalkana kadar da izin vermemesini istiyor

  Apple

  Koalisyon, dava kapsamında Apple'ın Telegram'ı yasaklamasını istiyor. Bununla birlikte yıllar boyunca Telegram nedeniyle zarara uğramış insanlar olabileceğini söyleyen koalisyon, yapılacak incelemeler sonucunda zarara uğramış kişilere de tazminat ödenmesini talep ediyor. Apple ise şu an için sessizliğini koruyor. Davanın nereye varacağı, Telegram'ın App Store'dan kaldırıp kaldırılmayacağını zaman gösterecek.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 228 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 159 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.