• Corellium, M1'lı Mac'ler İçin İlk Linux Sürümünü Yayınladı

  Corellium, M1'lı Mac'ler İçin İlk Linux Sürümünü Yayınladı

  3 Dakika Okuma Süresi
  2 sene önce
  Paylaş

  Teknoloji devi Apple, kasım ayında merakla beklediğimiz yeni Mac bilgisayarlarını tanıtmıştı. Yeni Mac'lerin diğer nesillere göre daha fazla ilgiyle beklenmelerinin nedeniyse Apple'ın artık Intel işlemcilere yer vermeyecek olmasıydı. Şirket, yeni Mac'lerinde artık kendi üretimi olan yonga setini kullanacağını açıklamıştı ve öyle de oldu.

  Apple'ın ilk Mac'leri, şirketin aynı zamanda bilgisayarları için ürettiği ilk yonga seti olan M1 ile geldi. M1 yonga seti, Apple'ın sunduğu ve daha sonra kullanıcılar tarafından da ispatlandığı üzere Intel'in işlemcilerinden çok daha yüksek performans sundu. Fakat işlemcinin değişmesi, Apple kullanıcıları için de ilk etapta sorun yaşatacak gibi.

  M1 için Linux'ün "çok erken betası" yayınlandı:

  linux m1 mac

  Apple'ın M1 yonga setine sahip Mac bilgisayarları, Intel bilgisayarlarıyla aynı yazılım desteğini sunmuyor. Dolayısıyla M1'lı Mac'lerin diğer yazılımları çalıştırmaları için geliştiricilerin yonga setine destek sunması gerekiyor. Bu yazılımlar arasında elbette işletim sistemleri de bulunuyordu.

  Bugünse birçok Mac kullanıcısının merakla beklediği sevindirici bir haber geldi. Corellium, Apple'ın M1'lı Mac'leri için sunulacak Linux işletim sisteminin "çok erken beta" sürümünün yayınlandığını açıkladı. Açıklama, şirketin CTO'su Chris Wade tarafından yapıldı. M1'lı Mac'ler için yayınlanan sürümün yalnızca 'gelişmiş kullancılar' tarafından kullanılması gerektiği de açıklamada belirtildi.

  Windows 10'daki Baş Belası ‘openal32.dll’ Hatası Nedir, Nasıl Çözülür?

  Bununla birlikte Chris Wade, Corellium'un M1 için Linux kodlarının tümünün açık kaynak lisansı altında yayınlanacağını duyurdu. Corellium tarafından yakın zamanda daha kullanılabilir bir beta sürümü yayınlanacak olan M1 için Linux'ü bu bağlantıya tıklayarak indirebilirsiniz. Fakat yeniden hatırlatalım: Eğer gelişmiş bir Linux kullanıcısı değilseniz bu sürümü kurmamanız ve beklemeniz tavsiye ediliyor. 

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 229 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 161 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.