• COVID-19 Virüsünün 3 Boyutlu Görüntüleri Ortaya Çıktı

  COVID-19 Virüsünün 3 Boyutlu Görüntüleri Ortaya Çıktı

  2 Dakika Okuma Süresi
  2 sene önce
  Paylaş

  Uzun süredir tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19’un 3 boyutlu görüntüleri, Viyana merkezli Nanographics adlı bir şirket tarafından oluşturuldu. Şirket, aylar süren çalışmaların sonucunda Sars-CoV-2 virüsünün hareketlerini en ince ayrıntısına kadar video halinde gözler önüne serdi.

  Covid-19

  3 boyutlu görüntüleri daha önceki COVID-19 görsellerinden ayıran en büyük özellik, bilim insanlarının bu çalışmada şokla dondurulmuş virüs hareketlerini kayıt altına alması oldu. Virüsün özellikle başak proteinlerine dair detaylı bir görünüm sunan bu görselleştirme, Sars-CoV-2’nin daha detaylı bir şekilde incelenmesi için bilim insanlarına ışık tutacak. 

  Virüs, en ince parçacağına kadar incelendi

  Nanographics, bu çalışmaları için Viyana Üniversitesi’nde görev yapan bilim insanlarının yapmış olduğu incelemelerden faydalandı. Üniversitede profesör Sai Li liderliğindeki bir ekip, virüsün parçacıklarını ortaya çıkarmayı ve bunları kriyo elektron tomografisi ile tarayıp dijitalleştirmeyi başardı. 

  COVID-19 Aşısının Yan Etkisiyle Karşılaşıldığında Yapılması Gerekenler

  Gerçek mikroskobik verilere dayanarak oluşturulan bu 3 boyutlu görsel, virüsün yapısını en ince ayrıntısına kadar yüksek kalitede sergileyerek türünün ilk örneği oldu. COVID-19 da dahil olmak üzere tüm canlı virüs modellemeleri, bilim insanlarının gelecekteki biyolojik verileri daha kolay ve hızlı bir şekilde analiz etmesine olanak sağlayacak.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 229 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 161 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.