• COVID-19'a Yakalanma Riskini Artıran Etken: Uyku Eksikliği

  COVID-19'a Yakalanma Riskini Artıran Etken: Uyku Eksikliği

  2 Dakika Okuma Süresi
  2 sene önce
  Paylaş

  Koronavirüs pandemisi tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor. Milyonlarca insanı evine kapatan bu salgınla ilgili sürekli araştırma yapan bilim insanları, bu zamana kadar pek çok bilgiyi bizlerle paylaştı. Şimdi de Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi Uyku Tıbbı Merkezi Başkanı Dr. Aleksandr Kalinkin, koronavirüs kapma riskiyle ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. 

  Govorit Moskova radyosuna bir demeç veren Kalinkin, uyku eksikliğinin bağışıklık sisteminde yıkıcı bir etkisi olduğunu söyledi. "Uyku ve bağışıklık neredeyse eş anlamlıdır." diyen Kalinkin, "Uykuda azalma olması halinde bağışıklık sert bir şekilde düşer ve beş saatten az uyuyan bir kişinin yedi saatten fazla uyuyanlara kıyasla herhangi bir viral enfeksiyona yakalanma olasılığı yüzde 250'den fazla olur. Uyku çok önemli, bağışıklığımızı o sağlıyor." ifadelerini kullandı. 

  Uyku eksikliği

  Uyku kalitesini artırmak koronavirüse yakalanma riskini azaltabilir

  Kalinkin'in açıklamalarına göre COVID-19 ve diğer viral enfeksiyonlara yakalanma oranını en aza indirmek için uyku kalitesini artırmak gerekiyor. Bunun için de her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmak çok önemli. Her insanın 7 ila 9 saat uyuması gerektiğini söyleyen Kalinkin, bununla birlikte insanların daha iyi uyanması için sirkadyen ritimlerini düzenlemesi gerektiğini söyledi. 

  Uyku bozukluğu

  Çin'de 'Dondurmaya' Yapılan Koronavirüs Testi Pozitif Çıktı

  Uykunun koronavirüsle çok da önemli bir ilgisi olmadığını düşünebilirsiniz, ancak COVID-19 gibi viral enfeksiyonlara karşı en güçlü silahımız her zaman bağışıklık sistemimiz olmuştur. Bağışıklık sistemimizin güçlü olması içinse uykunun hayati önemi bulunmakta. Kısaca açıklamak gerekirse vücudumuzu COVID-19 virüsüyle savaşmak için düzenli uykuyla güçlendirmemiz gerekiyor.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 229 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 161 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.