• Diğer Yıldızları Öldüren Yeni Bir Yıldız Türü Keşfedildi

  Diğer Yıldızları Öldüren Yeni Bir Yıldız Türü Keşfedildi

  2 Dakika Okuma Süresi
  2 sene önce
  Paylaş

  Bilim insanları, çevresindeki yıldızları parçalayan yeni bir yıldız türü keşfetti. Örümcek Yıldızı olarak adlandırılan bu yıldızlar, yakınına gelen yıldızları bir daire içerisine alarak küçük parçalara ayırıyor. 

  İkili sistemlerden oluşan nötron Örümcek Yıldızlar, iki ayrı kategoriye ayrılıyor. Bunlardan biri Karadul Yıldızı, diğeri ise Kızıl Sırtlı Örümcek olarak adlandırılıyor. Her iki yıldız türü de adlarından anlaşılacağı üzere kendi türlerini öldürerek yaşamlarına devam ediyor. 

  Örümcek Yıldızları, yanlarında bulunan yıldızların enerjilerini emiyor

  Örümcek Yıldızları

  Virginia'daki George Mason Üniversitesi'nden bilim insanları, Arecibo teleskopundaki 327MHz alıcıyı kullanarak bu yıldızlardan 8’ini keşfetti ve Örümcek Yıldızların diğer yıldızları nasıl yok ettiğini gözlemledi. 

  Nötron yıldızları, aslında bir süpernovanın patladıktan sonra arkasında bırakmış olduğu elektromanyetik radyasyonlardan oluşuyor. Yoğun radyasyon sonucunda ortaya çıkan yıldızlar, kozmik bir deniz feneri gibi hızlı bir şekilde dönmeye ve enerji yaymaya başlıyor. 

  Bilim İnsanları: Solucan Deliğinden Geçmemiz Sanıldığı Gibi İmkansız Değil

  Bahsi geçen nötron yıldızları, 30 milisaniyede bir dönerek her dönüşte etrafa ışık patlaması yayıyor. Gittikçe daha yoğun bir enerji yayan Örümcek Yıldızlar, diğer yıldızların kabuğunu soymaya ve enerjilerini emmeye başlıyor. 

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 229 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 161 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.