• Dijital Aşı Pasaportu Planı Başlatıldı

  Dijital Aşı Pasaportu Planı Başlatıldı

  2 Dakika Okuma Süresi
  2 sene önce
  Paylaş

  ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, dijital COVID-19 aşı pasaportunun geliştirilmesine başlamak için teknoloji şirketleri ve sağlık kuruluşlarıyla güçlerini birleştiriyor. Dünya çapında kullanılabilir olacak aşı pasaportunun, pandemi sonrası dünyada uluslararası seyahat için yeni bir standart haline gelebileceği konuşuluyor.

  Bu kapsamda kurulan koalisyona Aşılama Kimlik Bilgisi Girişimi (VCI) adı verildi. Önde gelen teknoloji şirketlerinin yanında birçok kâr amacı gütmeyen sağlık kuruluşunu da içeren koalisyon, insanların COVID-19 aşısı olduktan sonra cep telefonlarında veya dijital cüzdanlarında aşı olduğuna dair bir doğrulama taşıyabilmelerini amaçlıyor.

  Dijital aşı pasaportu ile uluslararası seyahati kontrol altına almak hedefleniyor:

  dijital aşı pasaportu

  Dijital COVID-19 aşı pasaportunun, vatandaşların seyahat etmesine, işe ya da okula dönmesine ve COVID-19 salgını nedeniyle şu anda kısıtlanmış olan diğer tüm "normal" görevleri tamamlamasına olanak sağlayacağı düşünülüyor.

  Bu noktada VCI, bireylerin Apple Wallet ya da Google Pay gibi seçtikleri bir dijital cüzdanda saklanabilecek COVID-19 aşılama kimlik bilgilerinin şifreli bir dijital kopyasını elde etmelerini sağlayacak. Aşılama kimlik bilgilerini saklayacak bir akıllı telefonu olmayan kişiler ise gerekli bilgileri içeren QR kodlarını bir kâğıda basılmış hâlde saklayabilecek.

  Microsoft, VCI koalisyonuna katılan şirketlerden yalnızca biri. Diğer teknoloji şirketleri arasında Oracle ve Salesforce bulunurken; The Commons Project, The Mayo Clinic ve Safe Health gibi sağlık kuruluşları da koalisyonda yer alıyor.

  8 Yaşındaki Yusuf Eymen Velieceoğlu, Uluslararası Matematik Yarışmasında Dünya Birincisi Oldu

  Kâr amacı gütmeyen The Commons Project'in CEO'su Paul Meyer, Aşılama Kimlik Bilgisi Girişimi'nin amacının bireyleri aşı kayıtlarına dijital erişimle güçlendirmek olduğunu ve bunu yaparken veri gizliliğini koruması gerektiğini söyledi.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 228 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 159 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.