• Elon Musk SolarCity Projesinde Yaptıkları Hatayı İtiraf Etti

  Elon Musk SolarCity Projesinde Yaptıkları Hatayı İtiraf Etti

  2 Dakika Okuma Süresi
  1 sene önce
  Paylaş

  Pazartesi günü (dün) Tesla'nın 2021 1. çeyrek mali raporları ile ilgili olarak yatırımcılarla bir konferans görüşme gerçekleştiren Tesla CEO'su Elon Musk, temiz enerjiye geçiş ile ilgili en önemli projelerinden biri olan SolarCity hakkında çarpıcı bir itirafta bulundu.

  SolarCity kapsamında duyurulan ve çatıları güneş enerji panelleri ile kaplayan projesinde yoğun talebi karşılama noktasında sıkıntı yaşadıklarını ve söz konusu güneş enerjili çatı ürünlerini yaygın olarak tüketicilerle buluşturamadıklarını ifade eden Elon Musk, Tesla'nın bu konudaki en büyük hatasının ise fiyatlandırma konusunda olduğunu ifade ediyor.

  Tesla, SolarCity'nin kurulum maliyetlerini yanlış hesapladığından müşterilerinden anlaştıkları fiyatın üzerinde bir bedel talep ediyor

  tesla solarcity

  SolarCity, Evlere Güneş Panellerinden Çatı Üretecek

  Çatıların öngörülenden çok daha karmaşık ve çeşitli olduğunu belirten Elon Musk; çatıların sahip olduğu çıkıntılar, kullanılan yapı malzemesi ya da sağlamlığına bağlı olarak güneş enerji sisteminin kurulum maliyetini iki ya da üç kat artırabildiğini ifade ederken; bu nedenle kurulum sırası geldiğinde müşterilerinden anlaştıkları fiyat yerine daha yüksek bir fiyat talep ettiklerini belirtti.

  Musk tarafından yapılan açıklamalara göre çatılarına SolarCity kurmak için Tesla ile anlaştıklarından daha yüksek bir fiyat ödemek istemeyen müşterilere depozitoları geri ödeniyor. Aslına bakacak olursak Musk'ın bu itirafı, talebin oldukça yüksek olduğu SolarCity'nin neden hala kar edemeyen bir proje olduğunu da açığa çıkarmış oluyor. Zira Tesla, yılın ilk çeyreğinde enerji üretimi ve depolama ürünlerinden 494 milyon dolar gelir elde etmiş olsa da bölüm genel anlamda kar elde edemedi.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 222 Okunma 1 sene önce
  Views Template: 276 Okunma 1 sene önce
  Views Template: 270 Okunma 1 sene önce
  Views Template: 189 Okunma 1 sene önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.