• Facebook, Silah Aksesuarları Tanıtan Reklamları Yasakladı

  Facebook, Silah Aksesuarları Tanıtan Reklamları Yasakladı

  3 Dakika Okuma Süresi
  2 sene önce
  Paylaş

  Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleşen başkanlık seçimlerinde kazanan isim olan Joe Biden, 20 Ocak günü Donald Trump'ın yerini alacak. Fakat Trump destekçilerinin geçtiğimiz günlerde kongreyi basmış olmaları, sosyal medya platformlarının bu güne 'hazırlık' için bazı önlemler almalarına neden oldu.

  Sosyal medya devi Facebook, paylaştığı yeni blog yazısında başkan değişiminin yaşanacağı gün için alacağı bir önlemi açıkladı. Şirket, silah aksesuarlarını ve koruyucu ekipmanları tanıtan reklamları en erken 22 Ocak tarihine kadar geçici olarak yasakladığını duyurdu.

  Facebook, gelen eleştirilerin ardından politikalarını katılaştırdı:

  facebook

  Facebook, yaptığı açıklamada "Silah, cephane ve susturucu gibi silah aksesuarlarını gibi zaten yasaklıyoruz. Ancak şimdi ABD'de silah kasaları, yelekler ve tabanca kılıfları gibi aksesuarların reklamlarını da yasaklayacağız" ifadesine yer verdi. Facebook'un bu yasaklaması kendisine yapılan bir eleştirinin hemen ardından geldi.

  Facebook, 6 Ocak tarihinde yapılan kongre baskınını destekleyen ve organize eden paylaşımlara izin verdiği için eleştirilmişti. İlk olarak BuzzFeed News tarafından aktarılan habere göre zırh ve tabanca kılıfı gibi askeri teçhizat reklamları, ölümcül baskın hakkında şiddet çağrıları içeren Facebook ve Instagram gönderilerinin hemen yanında yayınlanıyordu.

  facebook abd

  İnternetteki Varlığınızı Silmeniz İçin Yasal Olarak Tanınan ‘Unutulma Hakkı’ Nedir, Nasıl Kullanabilirsiniz?

  Cuma günü bir grup ABD senatörü, Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'e bir mektup yazdı. Senatörler, bu mektupta şirketi "özellikle ölümcül operasyonlarda ve silahlı çatışmada kullanılmak üzere tasarlanmış olan ürünlerin reklamlarını kalıcı olarak yasaklayan bir politika geliştirme ve uygulamaya" çağırdı.

  Yaşanan olayların ardından Facebook, ülkenin başkentinde 20 Ocak veya daha öncesi bir tarihte daha fazla şiddet olabileceğine dair endişeler sürerken politikalarını katılaştırdı. Reklam yasaklarının yanı sıra kullanıcıların Beyaz Saray ve kongre binası etrafında etkinlikler oluşturmalarını da yasakladı.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 229 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 161 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.