• Facebook ve Google, Denizin Altına İnternet Kablosu Çekecek

  Facebook ve Google, Denizin Altına İnternet Kablosu Çekecek

  2 Dakika Okuma Süresi
  1 sene önce
  Paylaş

  İnternete duyulan ihtiyacın her geçen gün biraz daha artıyor oluşu, sektör devlerini yeni çalışmalar yapmak durumunda bırakıyor. Bu bağlamda ortak bir açıklamada bulunan Facebook ve Google yetkilileri, bazı bölgelerdeki internet hizmetini daha iyi hale getirebilmek için ortak bir çalışma yürüteceklerini açıkladılar. İki şirket tarafından yapılan açıklamalara göre ABD ile Güneydoğu Asya arasına iki internet kablosu çekilecek. Okyanusun dibinden gidecek kabloların hem internet hızını artırması hem de interneti daha güvenli bir hale getirmesi bekleniyor.

  Facebook'un açıklamalarına göre okyanusun dibinden çekilecek kablolar, Kuzey Amerika ile Singapur ve Endonezya'yı birbirine bağlayacak. Bu kabloların internet kapasitesini artıracağını belirten yetkililer, projeler için yasal onay gerektiğinin de altını çizdiler. Beklentiler, bu proje tamamlandığında söz konusu bölgelerdeki internet kapasitesinin yüzde 70 kadar artması yönünde. 

  Kuzey Amerika ile Güneydoğu Asya'yı birbirine bağlayacak kablo projeleri "Echo" ve "Bifrost" olarak isimlendiriliyor

  Denizaltı internet kablosu

  Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Google, "Echo" olarak isimlendirilecek kablo projesine yatırım yapılacağını açıkladı. Bu kablo ile söz konusu bölgelerde, Google hizmetlerinin gecikme süresi düşürülmüş olacak. Özellikle de Google Cloud Platformu'nu çalıştıran uygulamalar, Echo sayesinde çok daha etkili biçimde kullanılabilecek.

  Facebook, Fütüristik Bir Bileklik Gibi Görünen Zihin Okuma Teknolojisini Gösterdi

  Teknoloji devlerinin yaptığı açıklamalar, Kuzey Amerika ile Güneydoğu Asya arasındaki bağların kuvvetleneceğini gözler önüne seriyor. Ancak söz konusu internet kablolarının kurulumunun ne zaman tamamlanacağı şu an için bilinmiyor. Google, Echo isimli kablonun 2023 yılında kullanıma hazır hale gelmesini istediğini söylüyor olsa da bu, kesin bir tarih değil. Bifrost'un ne zaman hazır olacağına dairse herhangi bir öngörü bile yok.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 229 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 161 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.