• Facebook ve Google'ın Gizli Anlaşma İmzaladığı İddia Edildi

  Facebook ve Google'ın Gizli Anlaşma İmzaladığı İddia Edildi

  2 Dakika Okuma Süresi
  2 sene önce
  Paylaş

  İnternet dünyasının en büyük şirketlerinden iki tanesi Google ve Facebook için reklam gelirleri oldukça önemli yer tutuyor. New York Times tarafından ortaya çıkarılan bilgilere göre bu iki dev, aralarındaki bu rekabeti azaltmak için gizlice bir anlaşma imzaladı.

  Hem Google hem de Facebook, yıllar içerisinde birçok antitröst soruşturması geçirdi ve halen de bu soruşturmalar devam ediyor. Birçok kişi, bu iki şirketin kendi arasında yaptığı bu gizli anlaşmanın devam eden soruşturmalarda aleyhlerine işleyebileceğini de dile getiriyor.

  Facebook ve Google, anlaşmanın rekabet karşıtı olduğu iddialarını reddetti

  facebook google

  "Jedi Blue" olarak adlandırılan anlaşma Facebook'un reklam başlığı ücretlendirmesi konusunda Google tarafına bir kolaylık sağlıyordu. Yapılan bu anlaşmanın Facebook ve Google arasındaki rekabeti azaltması iddiası da zaten buradan ortaya çıktı.

  Facebook'un karşılığında verdiği şey ise Google'ın reklam satma yaklaşımı olan Open Bidding'i desteklemekti. Teorideki bu uygulamaların pratikteki karşılığı da Facebook'a reklamlara teklifte bulunma konusunda daha fazla zaman tanımasıydı. Ayrıca Google'ın Facebook'a bir dizi reklam kazancını da garanti ettiği iddia edildi ki bu da rakiplerini dezavantajlı konumda bırakıyor.

  SON DAKİKA: Facebook, Türkiye'ye Temsilci Atayacağını Açıkladı

  Google ve Facebook, bu anlaşmanın rekabet karşıtı olduğu iddialarını reddederken Facebook, bu tür anlaşmaların reklam tekliflerinde rekabeti artırmaya yardımcı olduğunu belirtti. Google da ortaya çıkarılan raporun anlaşmayı yanlış yansıttığını iddia etti. Tabii kanun koyucuların ve düzenleyicilerin bu tür durumlarda Facebook ve Google'ın tarafında yer almasının hiç muhtemel görünmediği de belirtiliyor.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 229 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 161 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.