• Facebook, Yeni Yapay Zeka Projesini Duyurdu

  Facebook, Yeni Yapay Zeka Projesini Duyurdu

  3 Dakika Okuma Süresi
  1 sene önce
  Paylaş

  Yapay zeka algoritmaları, artık her gün ziyaret ettiğimiz platformlarda, elimize aldığımız telefonlarda, kısaca hayatımızın her anında bizimle. Bu da yaşanacak her büyük yeniliğin aslında temelde yapay zeka algoritmalarında yaşanacak gelişmelere bağlı olduğu anlamına geliyor.

  Bu sebeple tüm teknoloji devleri, her seferinde, daha iyi öğrenebilen, daha 'zeki' yapay zekaları için çalışıyor. Ancak geldiğimiz noktada halen daha bir yapay zekanın öğrenme şekli bir insanın öğrenme biçiminden oldukça farklı. Fakat gelecekte yapay zekaların giderek daha fazla insan gibi düşünebilir hale geleceği düşünülüyor. Facebook tarafından duyurulan yeni bir proje ise gelecekte insanlar gibi öğrenebilecek makineler için atılan önemli bir adım.

  Videolardan her yönüyle öğrenebilen bir yapay zeka:

  Facebook yapay zeka

  Facebook'un bünyesinde barındırdığı tüm platformların temel çalışma prensibinin altında da yapay zeka algoritmaları var. Karşımıza çıkan tüm reklamlar ve öneriler gücünü yapay zekadan alıyor. Facebook'un yeni projesi Learning from Videos da bir yandan kullanıcılarına daha tutarlı ve ilgili öneriler sunarken bir yandan da geleceğin insan gibi öğrenebilen makinelerinde kullanılacak yapay zeka için bir tür giriş olmuş olacak.

  Learning from Videos algoritmaları Facebook platformlarına yüklenmiş tüm videoların görsel, metinsel ve işitsel ögelerini öğrenebilecek. Yeni projenin ilk uygulaması ise Instagram Reels videoları üzerinde kullanılmaya başlandı. Böylece kullanıcıların karşısına ilgi alanlarına ve sevdikleri içeriklere göre daha tutarlı videolar çıkarılacak.

  Facebook AI

  Videolardan öğrenme yapay zeka için zorlu bir görev çünkü örneğin bir videoda yer alan gürültü kirliliği gibi bazı durumlar öğrenmeyi güçleştirebiliyor. Ancak bu alanda yapılan çeşitli çalışmalar var ve Facebook da bir süredir benzer algoritmaları kullanıyor. Örnek vermek gerekirse Facebook, içeriklerde yer alan nefret söylemlerinin ses üzerinden tespit edilmesi noktasında başarılı sonuçlar elde etmiş durumda.

  Facebook'ta 10 Bin Kişilik Bir Ekip VR ve AR Teknolojileri Üzerinde Çalışıyor

  Learning from Videos algoritması tüm ülkelerde, tüm diller için kullanılabilecek. Aynı zamanda gelecekte karşımıza çıkacak daha ileri öğrenme yeteneğine sahip yapay zekalı makineler için de önemli bir başlangıç noktası olmuş olacak.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 179 Okunma 11 ay önce
  Views Template: 234 Okunma 11 ay önce
  Views Template: 223 Okunma 11 ay önce
  Views Template: 154 Okunma 11 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.