• Falcon-9, 60 Starlink Uydusunu Daha Yörüngeye Götürdü

  Falcon-9, 60 Starlink Uydusunu Daha Yörüngeye Götürdü

  2 Dakika Okuma Süresi
  1 sene önce
  Paylaş

  Elon Musk'ın uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, Falcon-9 roketini bir kez daha fırlattı. Bu fırlatmanın nedeni, tahmin edebileceğiniz üzere Starlink isimli uydu internet projesiydi. Çalışmalarını giderek hızlandıran SpaceX, yaptığı son fırlatmayla birlikte son iki haftada 180 adet Starlink uydusunu Dünya yörüngesine göndermiş oldu. Bu durum hem SpaceX hem de Starlink için birer rekordu.

  Starlink, Dünya yörüngesini özel uydularla doldurarak, dünyanın her yerine internet ulaştırmayı amaçlıyor. Bu bağlamda düzenli aralıklarla uydu fırlatmaları yapan şirket, son dönemlerde bunun sıklığını artırmış durumda. Falcon-9 isimli roket ise yeniden kullanılabilirlik açısından dokuzuncu kez uçup, yeryüzüne tekrar için bir rekorun sahibi olmuş oldu. 

  SpaceX, uydu fırlatmalarına aynı hızda devam edecek

  Falcon-9

  SpaceX'in bugüne kadarki yaptıkları, bundan sonra yapacaklarının da bir teminatı gibi görünüyor. Zira şirket, mart ayındaki temposunu bundan sonra da sürdürecek. Bu bağlamda, önümüzdeki pazar günü yeni bir fırlatma yapacak olan SpaceX, Mart sonuna kadar toplam 2 fırlatma daha yapmış olacak. Böylelikle şirket, mart ayının neredeyse her haftasında bir fırlatma gerçekleştirmiş olacak ki bu da eşi benzeri görülmemiş bir durum.

  SpaceX; Uçaklara, Gemilere ve Karavanlara Starlink İnternet Getiriyor

  SpaceX'in Falcon-9'u tekrar tekrar fırlatıyor oluşu, aslında şirketin nihai hedeflerine ulaşabileceğinin bir göstergesi. Şirket, uzaya insan götürerek uzay turizmini başlatmak istiyor. Bunun hem maliyet hem sürdürülebilirlik açısından bir numaralı koşulu da bir roketin tekrar tekrar kullanılabilmesi. Starlink uydularının fırlatışı, Falcon-9'un esas üretiliş amacına uygun bir şekilde çalıştığını gözler önüne seriyor.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 228 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 159 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.