• Google, Fransız Yayıncılarla Telif Anlaşması İmzaladı

  Google, Fransız Yayıncılarla Telif Anlaşması İmzaladı

  2 Dakika Okuma Süresi
  2 sene önce
  Paylaş

  Google, Le Monde ve l'Obs gibi bazı Fransız haber yayıncılarıyla aylardır telif hakkı kapsamında görüşmeler yapıyordu. Google’ın kendi platformunda yer verdiği içeriklerden telif hakkı isteyen Fransız yayın grubu Alliance de la presse d'information générale (APIG), sonunda istediklerini elde etti.

  Google, Avrupa’da bir ilke imza atarak bahsi geçen yayıncılarla anlaşmaya vardıklarını ve telif hakkı için ücret ödemeye başlayacaklarını belirtti. Yapılan anlaşmaya göre Google, Fransız yayıncılara günlük ve aylık internet trafiği baz alınarak ödemeler gerçekleştirecek. 

  Google, telif hakkı reformunu benimseyen öncü şirketlerden oldu

  tablet

  Avrupa Birliği Komisyonu’nun düzenlemiş olduğu yasaya göre Google gibi internet platformlarının, içeriklerini paylaştığı yayıncılardan lisans talebinde bulunması ve telif hakkı ödemesi gerekiyor. Google, yayıncıların Google sayesinde milyonlarca okuyucuya ulaştığını gerekçe göstererek telif ödeme konusunda tereddüt etmeye başlamıştı. Teknoloji devi, Fransa tarafından 100 milyon dolarlık bir para cezasına çarptırılmasının ardından Le Monde ve Le Figaro gazeteleriyle anlaşmaya vardı.

  Facebook ve Google'ın Aralarındaki Rekabeti Azaltacak Gizli Bir Anlaşma İmzaladıkları İddia Edildi

  Google, grup üyelerine telif hakkı ödenmesi için ne kadar bütçe ayıracaklarını henüz açıklamadı. Şirket, aynı anlaşmanın ileride Birleşik Krallık ve İtalya’da bulunan yayıncılarla da yapılacağını belirterek, telif hakkı reformuna yönelik öncü şirketlerden birisi haline geldi.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 179 Okunma 11 ay önce
  Views Template: 234 Okunma 11 ay önce
  Views Template: 223 Okunma 11 ay önce
  Views Template: 154 Okunma 11 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.