• Hangi Kişisel Bilginiz Dark Web'de Kaç Paraya Satılıyor?

  Hangi Kişisel Bilginiz Dark Web'de Kaç Paraya Satılıyor?

  2 Dakika Okuma Süresi
  2 sene önce
  Paylaş

  Gündelik hayatımızda belki 10 belki de 20 adet siteyi ziyaret ediyoruz. Ancak bildiğiniz gibi internet, devasa bir mecra ve içerisinde milyarlarca web sitesini barındırıyor. Bizim bildiklerimiz, yani Google tarafından indekslenebilen siteler, gündelik hayattaki ağı oluştururken daha derinlerde deep web ve dark web gibi isimler verilen çok daha büyük ve karanlık ağlar yer alıyor.

  Hatta artık hepimizin görmüş olduğu bir görsele göre gündelik hayatta kullanılan ağ, internet dünyasının yalnızca küçük bir kısmını kapsarken deep web ve dark web ise buzdağının görünmeyen kısmı gibi internetin çok büyük bir kısmını kapsıyor. Bu platformlarda kişisel bilgiler, istihbarat bilgileri ve çok daha fazlası illegal bir şekilde satışa sunuluyor. Peki, internetin bu kısımlarında tam olarak hangi bilgilerimiz bulunuyor ve bu bilgiler kaç paraya satılıyor?

  Kişisel verilerinizin dark web'deki değeri ne kadar?

  Kişisel verilerinizin dark web'deki değeri

  Kaspersky Türkiye tarafından hazırlanan bu görsel, kişisel verilerinizin dark web'deki değerinin ne kadar olduğunu gösteriyor. Buna göre farklı kişisel bilgilerin dark web'deki değeri şu şekilde:

  • Kredi kartı bilgileri: 6 – 10 dolar
  • Ehliyet bilgileri: 5 – 25 dolar
  • Pasaport bilgileri: 6 – 15 dolar
  • Abonelik servisleri: 0,5 – 8 dolar
  • Fotoğraflı belgeler: 40 – 60 dolar
  • Tıbbi geçmiş: 1 – 30 dolar
  • Kimlik bilgileri: 0,5 – 10 dolar

  Disney+ Dizisi WandaVision'ın İlk İnceleme Notları Belli Oldu: Rotten Tomatoes'tan %97 Puan Aldı

  Şu anda çeşitli ihlallerden dolayı dark web'de milyarlarca kullanıcı adı ve şifre bulunduğu tahmin ediliyor. Kişisel verilerin bu tür kötü niyetli kişilerin eline geçmesinin ve satılmasının mağdurlar için oldukça ciddi sonuçları olabiliyor.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 229 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 161 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.