• Hindistan, Ejderha Meyvesinin Adını Kamalam İle Değiştirdi

  Hindistan, Ejderha Meyvesinin Adını Kamalam İle Değiştirdi

  2 Dakika Okuma Süresi
  2 sene önce
  Paylaş

  Bildiğiniz üzere ejderha, Çin İmparatorluğu’nun bir simgesi ve Çin mitolojisinde de efsanevi bir yere sahip.  Orta Amerika’ya özgü bir meyve olan ejderha meyvesi, adını ejderha puluna benzetilen dış kabuğundan alıyor ve meyve, yakın zamanda Hindistan’ın Gucerat eyaletinde de yetiştirilmeye başlandı. 

  Gucerat Başbakanı Vijay Rupani, Hindistan ve Çin arasında gittikçe artan gerginliğe yönelik yeni bir değişiklik yaptı. Rupani, ejderha meyvesi olarak bilinen meyvenin adını, lotus çiçeği anlamına gelen kamalam ile değiştirdiğini açıkladı. 

  Yaşanan gerginlikten sonra meyvenin Çin'le ilişkilendirilmemesi istendi

  ejderha meyvesi

  Orta Amerika’da yetiştirilmesine ve Güney Amerika’dan ithal edilmesine rağmen Hindistan’da bulunan çoğu kişi, ejderha meyvesini Çin ile ilişkilendiriyor. İki komşu arasındaki ilişki, Çin ordusunun Himalaya sınırlarında çatışmaya girmesiyle birlikte gittikçe gergin bir hal almıştı ve Gucerat Başbakanı Rupani, bölgede en çok tüketilen meyvenin daha fazla Çin ile ilişkilendirilmesini istemedi.

  Hindistan’da 300 Kişiyi Hastanelik Eden Gizemli Bir Hastalık Görüldü

  Meyveyi yeniden adlandırma kararı, salı günü Rupani tarafından açıklandı. Rupani, bu meyveye ejderha demek yerine Hindistan’ın ulusal çiçeği olan lotus bitkisinin adını verdi. Rupani, açıklamasında şu sözlere yer verdi; "Ejderha meyvesi, adı nedeniyle Çin’i akıllara getiriyor. Bu yüzden de ona 'kamalam' adını vermek istedik."

  Kamalam, sosyal medyada alay konusu oldu

  Game of Thrones

  Kararın ardından çoğu Twitter kullanıcısı, yeni meyvenin adını komik bir dille eleştirmeye başladı. Sosyal medya platformunda, “Çin: Sizin ülkenizi alacağız. Hindistan: Meyvenizin adını değiştireceğiz.” “Çok şükür sadece ismini değiştirdiler de meyveyi boykot etmek zorunda kalmadık.” ifadeleri içeren paylaşımlar yapıldı. 

  kamalam

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 229 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 161 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.