• Karadeniz'de Buz Devri Etkileri Devam Ediyor

  Karadeniz'de Buz Devri Etkileri Devam Ediyor

  2 Dakika Okuma Süresi
  1 sene önce
  Paylaş

  Alman bilim insanları, Karadeniz'in tabanında dikkat çeken bir araştırma yaptılar. Bu araştırma kapsamında gaz hidrat yataklarını inceleyen bilim insanları, dikkat çekici bulgulara ulaştılar. Metan gazından oluşan ve içinde buz tutan bu yataklarla ilgili açıklamalarda bulunan bilim insanları, bu gaz hidrat yataklarının mevcut sıcaklık koşullarına olması gerektiği gibi tepki vermediğini anladılar. Bu da Karadeniz'de Buz Devri'nden kalma etkilerin devam ettiği anlamına geliyor.

  Buz Devri, bundan yaklaşık 12 bin yıl önce sona erdi. Ancak Karadeniz'de elde edilen bulgular, Tuna Yelpazesi olarak isimlendirilen bölgede bulunan metan gazının, günümüz koşullarına uyum sağlamadığını gözler önüne seriyor. MARUM-MeBo200 isimli bir sondaj cihazını kullanarak gaz hidrat yataklarını delen bilim insanları, yaptıkları ölçümlerin çok ilginç sonuçlar verdiğini beyan ediyorlar.

  Serbest metan gazı seviyesi, sıcak koşullara uyum sağlanmadığı anlamına geliyor

  Karadeniz'de buz devri devam ediyor

  Bilim insanları tarafından yapılan ölçümlere göre gaz hidrat kararlılık sınırı, zamanla yükselmiş. Bu da Karadeniz'in dibindeki bir bölgenin günümüz sıcak koşullarına adapte olduğunu gösteriyor. Ancak beklentiler, serbest metan gazının da bu kararlılık seviyesiyle yükselmesi yönündeymiş. Yapılan ölçümler ise serbest metan gazında beklenen yükselişin olmadığını ortaya koyuyor. İşte bu da Karadeniz'in dibinde Buz Devri'nin etkilerinin yaşanmaya devam ettiği anlamına geliyor.

  Bilim İnsanları, Müzik Dinlemekten Neden "Keyif" Aldığımızı Açıkladılar

  Uzmanlara göre böylesi bir durum, gelecekteki iklim modellemeleri ile ilgili önemli bilgiler sağlıyor. Öte yandan, Kuzey Kutbu'nun tabanında da Karadeniz'deki gibi gaz hidrat yatakları bulunuyor. Uzmanlar hem Kuzey Kutbu hem de Karadeniz'deki gaz hidrat yataklarının nasıl değişiklikler göstereceğini takip etmeye devam edip, gelecekle ilgili önemli çıkarımlar yapmaya çalışıyorlar.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 229 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 161 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.