• Kripto Para Borsaları, İsteklere Nasıl Tepki Gösterecek?

  Kripto Para Borsaları, İsteklere Nasıl Tepki Gösterecek?

  3 Dakika Okuma Süresi
  1 sene önce
  Paylaş

  Ulaştığımız son kaynaklara göre Hazine ve Maliye Bakanlığı, kripto para borsalarına bir tebligat göndererek bu borsalarda işlem yapan kullanıcıların varlık miktarı da dahil tüm kullanıcı bilgilerini istedi. Bu bilgilerin ardından ise akıllara borsaların nasıl reaksiyon göstereceği gelmeye başladı. Eğer sizler de kripto para borsalarında işlem yapıyorsanız bakanlık sizin de tüm kullanıcı verilerinizi isteyecektir. 

  Bu noktada devreye pek çok parametre giriyor. Bakanlığın gönderdiği tebligata göre istenilen veriler, önümüzdeki günlerde yeni vergi düzenlemesi için kullanılacak gibi duruyor. Bu noktada kripto para borsaları bu bilgileri gönderir mi yoksa göndermez mi bazı farklılıklar mevcut. 

  Sadece Türkiye'de hizmet veren kripto para borsaları bilgileri Maliye Bakanlığı ile paylaşabilir

  BTCTürk

  Maliye Bakanlığı, talep ettiği verilerle kripto para borsalarını arada bırakacak gibi görünüyor. Borsalar bakanlığa verileri paylaşmazsa ülkemizde kapanma tehlikesiyle karşılaşabilir. Bu noktada asıl sıkıntı yaşayacak borsalar ise yerli kripto para borsaları oluyor. Verileri göndermezse kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya kalma ihtimali bulunan bazı kripto para borsaları şunlar:

  • BtcTurk
  • Paribu
  • Coinzo
  • Icrypex 

  Yurt dışı kaynaklı büyük kripto para borsaları veri paylaşımı yapmamayı tercih edebilir

  Binance

  Ülkemizle birlikte tüm dünyada faaliyet gösteren kripto para borsaları var. Dünyanın her köşesinden milyonlarca insana hizmet veren bu borsalar, kullanıcılarının kişisel bilgilerini koruyabilmek adına Maliye Bakanlığı'ndan böyle bir istek gelse bile global borsalar verileri paylaşmamayı tercih edebilirler. Bu kripto para borsaları arasında ise şunlar:

  • Binance
  • OKEx
  • Coinbase
  • Kraken
  • Gemini 

  Borsalar kullanıcı verilerini Bakanlık ile paylaşmazsa ne olur?

  Kripto para borsası

  Yerli kripto para borsaları Bakanlık tarafından istenilen verileri muhtemelen göndermek zorunda kalacak. Global kripto para borsaları ise kullanıcı verilerini paylaşmamayı seçebilir. Böyle bir durum yaşandığında bu kripto para borsalarına muhtemelen sosyal medya yasasında olduğu gibi belirli bir süre tanınacak, eğer veriler paylaşılmazsa ülkemizde tamamen yasaklanacaklar. 

  Yemeksepeti'nin Hacklenen Kullanıcı Verileri, Kripto Para Karşılığında Dark Web'de Satılıyor

  Peki sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Maliye Bakanlığı'nın kripto para borsalarından tüm kullanıcı bilgilerini isterse borsalar bu tebligata uyar mı? Düşüncelerinizi bizlere yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 229 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 161 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.