• NASA'nın Mars Helikopteri, İlk Uçuşunu Başarıyla Tamamladı

  NASA'nın Mars Helikopteri, İlk Uçuşunu Başarıyla Tamamladı

  2 Dakika Okuma Süresi
  1 sene önce
  Paylaş

  NASA'nın büyük umutlarla Mars'a göndermiş olduğu Ingenuity adlı mini helikopter, ilk test uçuşunu başarıyla tamamladı ve Dünya dışı bir gezegende uçan ilk hava aracı olarak tarihe geçti. Ingenuity'nin Mars'ta başarıyla havalanması ve sağ salim yere inmesi, gelecekte Kızıl Gezegen'de yapılabilecek keşifler için yeni olanakların kapısını aralıyor.

  Paylaşılan bilgilere göre Ingenuity, motorlarını çalıştırıp havalanmaya başladıktan sonra yerden yaklaşık 3 metre kadar yükseldi ve 40 saniye boyunca havada kaldı. NASA'nın Jet İtki Laboratuvarı'ndaki bilim insanları, testin başarılı olduğunu doğruladılar. Ingenuity proje sorumlusu MiMi Aung, "Şimdi insanların başka bir gezegende de rotorlu araç uçurduğunu söyleyebiliriz" ifadelerini kullandı.

  Ingenuity'nin Mars'ta uçması ne anlama geliyor?

  ingenuity

  Peki Ingenuity'nin Mars'ta kısa bir süreliğine de olsa uçması neden bu kadar önemli? Sonuçta Dünya'da çok daha büyük hava taşıtlarımız ve helikopterlerimiz bulunuyor. Ingenuity'nin Mars'taki uçuşunu "önemli" kılan şey uzay aracının özelliklerinden ziyade Kızıl Gezegen Mars'ın özellikleri.

  Mars atmosferi, Dünya atmosferinin yaklaşık yüzde 1'i inceliğinde olduğundan Dünya'da özgürce havalanan bir helikopter Mars'ta yerinden bile kalkamayabilir. Bu nedenle Ingenuity'nin Dünya'da havalanabilmesi için gerekli pervane gücü 500 RPM seviyesindeyken; Mars'ta havalanmak için 2.500 RPM pervane gücüne ihtiyaç duyuyor.

  NASA, Perseverance’ın Devasa Boyutlarını Ortaya Çıkaran Bir Fotoğraf Paylaştı

  NASA'nın Ingenuity'nin uçuş testini başarıyla tamamladığını açıkladığı ve Mars helikopterinin havalandığı ana ait görüntüleri paylaştığı yayınına buradan ulaşabilirsiniz.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 229 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 161 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.