• Ookla Speedtest Uygulamasına Video Test Özelliği Eklendi

  Ookla Speedtest Uygulamasına Video Test Özelliği Eklendi

  3 Dakika Okuma Süresi
  2 sene önce
  Paylaş

  İnternette en çok yaptığımız şeylerden bir tanesi hiç şüphesi ki video izlemek. Hatta öyle ki Alexa verilerine göre YouTube, Türkiye'de en çok tıklanan ikinci internet sitesi konumunda bulunuyor. Yine Alexa verilerine göre YouTube'a giren kullanıcıların günlük sitede kalma süresi 17 dakika 43 saniye.

  Dolayısıyla internet alışkanlıklarımız arasında internetin önemli bir yer tuttuğunu söylemek hiç de yanlış olmaz. Peki, video izleme deneyimimiz ne kadar kaliteli? İnternet hız testiyle bilinen Ookla Speedtest, artık video akış deneyiminin kalitesini de ölçmeye başlıyor.

  Ookla'dan hız testinden sonra video akış kalitesi testi

  ookla video testi

  Ookla, ücretsiz olarak sunduğu bu hizmetini ilk olarak iOS kullanıcılarına açtı. Ancak yapılan duyuruda daha fazla platform için de desteğin ekleneceği belirtildi. Ookla, video test özelliğini çıkarmasının sebebi olarak ise video trafiğinin diğer trafiğe göre önceliklendirilmesi olarak gösteriyor. Yani video performansı, ağın indirme hızından farklı bir şekilde değerlendiriliyor.

  Duyuruda yapılan açıklamaya göre, video testi yapılabilmesi için bir videonun oynatılıyor olması gerekiyor. Video trafiğinin simüle edilemeyeceği dolayısıyla gerçekten bir video oynatma işleminin yapılması gerektiği belirtiliyor.

  ookla video test

  Yapılan video testi, adaptif bitrate (bit oranı) ölçümü gerçekleştiriyor. Bu ölçüm sonrasında en yüksek çözünürlük, yükleme süresi ve ağın durumuna göre beklenilmesi gereken arabellek kullanıcıya belirtiliyor. Ayrıca bu video testi, performans seviyesinde hangi cihazların en iyi şekilde çalışacağını da söylüyor.

  Ookla Speedtest Uygulamasına Yayın Hızını Ölçme Özelliği Geldi

  Video testini yapabilmek için ayrıca bir uygulama indirmek gerekmiyor. Speedtest'in kendi uygulaması üzerinden bu test gerçekleştirilebiliyor. Ancak yukarıda da söylediğimiz gibi şu an için sadece iOS uygulamasında bu özellik bulunuyor. iOS kullanıcısıysanız, uygulamayı indirdikten ve kurduktan sonra alt tarafta bulunan video seçeneğine tıklayarak testi gerçekleştirebilirsiniz.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 112 Okunma 1 sene önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.