• Opera, YoYo Games'i 10 Milyon Dolara Satın Aldı

  Opera, YoYo Games'i 10 Milyon Dolara Satın Aldı

  2 Dakika Okuma Süresi
  2 sene önce
  Paylaş

  Opera Software tarafından geliştirilen ve 1995 yılından beri aktif olarak güncellenen Opera internet tarayıcısı, özellikle Google Chrome'un en büyük rakibi olarak görülüyor. Kendi içerisinde bulunan açılır pencere (pop-up) ve reklam engelleyici, dahili arama, e-posta yazılımı ve VPN özellikleri sayesinde birçok kullanıcının ilgisini çekmeyi başarıyor.

  İnternet tarayıcısı Opera, bugün oyun alanında bir kez daha yatırım yaptı. GameMaker Studio 2 oyun motorunun geliştiricisi olan YoYo Games, 10 milyon dolarlık yatırımla Opera Software bünyesine katıldı. Bu yatırım, Opera Software tarafından geliştirilen 'oyun tarayıcısı' Opera GX'in daha çok geliştirilmesine yardımcı olurken aynı zamanda Opera Gaming bölümünün de açılmasına vesile oluyor.

  Opera Gaming bölümü, Opera'nın oyunculuk alanında gelişmesine yardımcı olacak:

  gamemaker studio 2

  Opera'nın YoYo Games'e yaptığı yatırımla birlikte açılan Opera Gaming, 2019'da tanıtılan ve geçtiğimiz senenin sonlarına doğru erken erişim olarak piyasaya sürülen Opera GX tarayıcısını daha çok geliştirecek. Opera GX oyun tarayıcısı, geçtiğimiz aralık ayı itibarıyla yedi milyon aylık aktif kullanıcıya sahipti. Bu, bir sene öncesine oranla %350 artış anlamına geliyor.

  İskoçya merkezli YoYo Games'in aynı zamanda GameMaker Studio 2 oyun motorunun geliştiricisi olduğunu söylemiştik. GameMaker Studio; Risk of Rain, Undertale ve Hyper Light Drifter gibi oyunların geliştirildiği bir oyun motoru. Opera, bu oyun motorunu Opera GX'e özel oyunlar yapmak için kullanmayacak. Bunun yerine Opera GX kullanıcılarından oluşturulan bir topluluğa ve çapraz platformlu oyunlar yapmak isteyen geliştiricilere gelişmiş GameMaker Pro 2 oyun motorunu sunmak için çalışacak.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 229 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 161 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.