• ÖSYM'den Hesap Hatası: Yerleşen Öğrenci Oranı, Yüzde 118

  ÖSYM'den Hesap Hatası: Yerleşen Öğrenci Oranı, Yüzde 118

  2 Dakika Okuma Süresi
  12 ay önce
  Paylaş

  ÖSYM, bugün sabah saatlerinde milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren YKS 2021 tercih sonuçlarını açıkladı. Açıklanan sonuçlar, öğrencilerin hangi üniversitelere girdiğini görmelerini sağladı. Ayrıca ÖSYM Başkanı Halis Aygün de konuyla ilgili bazı açıklamalar yaptı. Ancak yapılan bu açıklamalarda insanı uzun uzadıya düşündüren bir yanlışlık olduğu açığa çıktı.

  Halis Aygün, paylaştığı bir tabloda öğrencilerin yüzde kaçının, kaçıncı tercihe yerleştiğinden bahsediyordu. Örneğin bu tabloya göre tercih yapan öğrencilerin yüzde 27,52'si, ilk tercihine yerleşmişti. Tercih sırası geriledikçe, yerleşme oranı da giderek düşüyordu. Ancak tabloda garip bir hata var. ÖSYM'nin verilerini topladığımızda, yerleşen öğrenci oranının yüzde 118,64 olduğunu görüyoruz.

  İşte ÖSYM'nin hatalı yerleşme oranı tablosu

  ÖSYM

  Yapılan yanlışlığın sebebi bilinmezken hangi oran ya da oranlarda hata olduğu da anlaşılamadı. Ayrıca söz konusu yanlışlık, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün'ün de gözünden kaçmış gibi görünüyor. Zira Aygün, tabloyla ilgili olarak herhangi bir açıklama ya da düzeltme de yapmadı

  Üniversiteye Başlayanlara Hangi Tavsiyeyi Verirdiniz? İşte Sosyal Medyadan Gelen Yanıtlar

  Halis Aygün, bu tabloyla ilgili bazı genel açıklamalarda da bulundu. Bu bağlamda; tercih yapan adayların yüzde 85,8'inin herhangi bir üniversiteye yerleştiğini aktaran Aygün, öğrencilerin yüzde 52,02'sinin ise ilk üç tercihinden bir tanesine yerleştiğini açıkladı. Ancak söz konusu tablodaki hata, verilen oranların değişmesine yol açabilir gibi görünüyor.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 179 Okunma 11 ay önce
  Views Template: 234 Okunma 11 ay önce
  Views Template: 223 Okunma 11 ay önce
  Views Template: 154 Okunma 11 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.