• Peugeot ile Fiat'ın Birleşmesi Tamamlandı

  Peugeot ile Fiat'ın Birleşmesi Tamamlandı

  2 Dakika Okuma Süresi
  2 sene önce
  Paylaş

  Avrupa'nın en büyük 2. otomobil üreticisi olan Fransa merkezli PSA Grubu ile İtalyan-Amerikan otomotiv şirketi Fiat Chrysler Automobiles'ın (FCA) birleşmesinin tamamlandığı bildirildi. Stellantis adını alan yeni firma, dünyanın en büyük dördüncü otomotiv şirketi olacak ve Peugeot CEO'su Carlos Tavares tarafından yönetilecek.

  Yaklaşık 400 bin çalışana sahip olacak Stellantis'in merkezi ise Hollanda'da bulunacak ve Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroën, Dodge, DS, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot, Ram ve Vauxhall olmak üzere toplam 14 markayı bünyesinde barındıracak.

  Şirketin hisse senetleri, önümüzdeki hafta borsalarda işlem görecek:

  FCA

  Yapılan açıklamaya göre Stellantis'in hisse senetleri 18 Ocak Pazartesi günü Paris'te Euronext ve Milano'da Mercato Telematico Azionario borsalarında; 19 Ocak Salı günü de New York Borsası'nda işlem görmeye başlayacak.

  Koronavirüs pandemisi öncesinde yıllık 8 milyon araç satışına sahip olan PSA ile FCA'nın yıllık cirosu 170 milyar euroyu geçiyor. 2019 yılında bu sayıları yalnızca Volkswagen, Toyota ve Renault-Nissan-Mitsubishi ortaklığı geçmeyi başarmıştı. Stellantis'in bu kapasiteyle dünyanın en büyük 4. otomobil üreticisi olacağı söyleniyor.

  Koronavirüs pandemisi, geçen yılın başlarında otomotiv sektörüne büyük bir darbe vurmuş ve satışlarda gözle görülür bir düşüş yaşanmıştı. Carlos Tavares ise yaptığı açıklamalarda birleşme sonrasında da üretim tesislerinin kapanmayacağı yönünde güvence verdi.

  Uzayın Derinliklerine Bakıyormuşsunuz Gibi Hissettirecek, Dünyanın En Siyah ve Parıltılı Arabası

  FCA, ülkemizde Fiat, Chrysler, Jeep, Maserati, Ferrari ve Alfa Romeo gibi markalarla temsil edilirken PSA Grubu ise Peugeot, Citroën, DS ve Opel markalarıyla boy gösteriyor.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 179 Okunma 11 ay önce
  Views Template: 234 Okunma 11 ay önce
  Views Template: 223 Okunma 11 ay önce
  Views Template: 154 Okunma 11 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.