• Qualcomm, 680 Milyon Dolarlık Davayla Karşı Karşıya

  Qualcomm, 680 Milyon Dolarlık Davayla Karşı Karşıya

  2 Dakika Okuma Süresi
  1 sene önce
  Paylaş

  ABD merkezli işlemci üreticisi Qualcomm, Birleşik Krallık'taki kullanıcılara toplamda milyonlarca dolar ödemek zorunda kalabileceği bir tüketici davasıyla karşı karşıya. Ülkenin önde gelen tüketici derneklerinden olan "Which?", Snapdragon yongalarıyla tanınan üreticiye rekabet yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla 683 milyon dolarlık tazminat davası açıyor.

  Davayı açan dernek, Qualcomm'un patent lisanslama ve işlemci pazarındaki hakimiyetini, Apple ve Samsung'a teknoloji lisanları için yüksek ücretler uygulayarak kullandığını ve bu yüksek ücretlerin akıllı telefon fiyatlarına yansıdığını iddia ediyor. Dava Qualcomm'un aleyhinde sonuçlanırsa 2015 yılından beri Apple veya Samsung cep telefonu alan kişiler, satın aldıkları telefon sayısına ve türüne bağlı olarak 24 ila 42 dolar arasında tazminat alacak.

  Qualcomm, iddiaları reddediyor:

  Qualcomm

  BBS News'e konuşan bir şirket sözcüsü, davacıların da farkında olduğu üzere bu iddiaların geçen yaz Amerika Birleşik Devletleri Dokuzuncu Temyiz Mahkemesinde yargıçlar kurulu tarafından oybirliğiyle yalanlandığını söyledi.

  'Which?' derneğinin belirttiği tazminat tutarı olan 683 milyon dolar, Qualcomm'un geçtiğimiz yılki gelirinin %2,8'inden biraz fazlasına denk geliyor. Başı bu tür tekelcilik davalarıyla uzun süredir dertte olan Qualcomm, yalnızca Asya'da 2,6 milyar doları aşan cezalarla karşı karşıya kalmıştı.

  İnternet İçin Hangi Ülkede Ne Kadar Çalışmak Gerektiği Açıklandı: Türkiye Kaçıncı Sırada?

  Bununla birlikte geçtiğimiz yıllarda AB Komisyonu, sadece kendi çiplerini kullanması için Apple'a ödeme yaptığı ve bu yolla diğer rakiplerini engellediği tespit edilen Qualcomm'a 997 milyon euroluk ceza kesmişti.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 112 Okunma 1 sene önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.