• Qualcomm, Apple M1 ile Yarışacak Bir Yonga Üstünde Çalışıyor

  Qualcomm, Apple M1 ile Yarışacak Bir Yonga Üstünde Çalışıyor

  2 Dakika Okuma Süresi
  2 sene önce
  Paylaş

  Apple'ın çıkardığı M1 yongası, teknoloji dünyasında bir hayli ses getirmeyi başarmıştı. Hatta şirketin bu konudaki rakibi Qualcomm, Apple'ın M1 yongasını övmüştü. Ancak şirketin söylemediği şey, kendilerinin de M1'e direkt rakip olacak bir yonga üzerinde çalıştıklarıydı.

  Qualcomm'un direkt M1'in rakibi olarak çıkaracağı bu yongasına dair yepyeni bilgiler ortaya çıktı. Qualcomm'un bu yeni yongasıyla ilgili bilinenler ve ortaya çıkan bilgiler nelermiş gelin hep birlikte bakalım.

  Qualcomm'dan M1'e rakip

  snapdragon 8cx

  WinFuture, yeni Snapdragon yongasının gerçek model adının ne olacağının henüz belli olmadığını ancak dahili numarasının Snapdragon SC8280 olduğunu belirtti. 14 inç ekranlı bir notebook'ta test edilen yonga, önceli olan Snapdragon 8cx'ten daha fazla çekirdeğe ev sahipliği yapacak.

  Yeni Snapdragon yonga setinin, tıpkı Snapdragon 8cx gibi 20 x 17 mm boyutlarına sahip olacağı belirtiliyor ancak nihai ürünün boyutlarında değişiklik olabileceği ifade ediliyor. Bunlara ek olarak yeni yonganın test edildiği makinede Snapdragon X55 5G modem de bulunuyor. Ancak bu modemin yonga setine entegre mi olduğu yoksa ayrı bir parça mı olduğu henüz bilinmiyor.

  apple m1 işlemci, apple m1 yonga

  Ayrıca yapılan testlerde iki farklı varyant olduğu belirtiliyor. Bunlardan bir tanesi 8 GB LPDDR5 RAM, bir diğeri de 32 GB LPDDR4X RAM. Direkt rakibi olduğu M1 ise 16 GB ise sınırlı, dolayısıyla Snapdragon SC8280'in en azından sayılar baz alındığında avantajlı konumda olduğunu söyleyebiliriz.

  Snapdragon 888'li OPPO Find X3, 771 Bin Puanla AnTuTu'nun Zirvesine Yerleşti

  Ancaj raporlara göre Apple'ın yeni işlemcisi 12 çekirdekli olacak. Üstelik M1'in bu haliyle bile birçok rakibini geride bırakması bir sonraki nesilde ne kadar güçlü olabileceğinin de bir göstergesi. Dolayısıyla şimdiden Apple ve Qualcomm'ın kıyasıya bir rekabete gireceğini söyleyebiliriz.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 229 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 161 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.