• Rahim Dışında Embriyo Büyütmek İçin Yeni Yöntem

  Rahim Dışında Embriyo Büyütmek İçin Yeni Yöntem

  3 Dakika Okuma Süresi
  1 sene önce
  Paylaş

  Nature'da yayınlanan yeni bir çalışmaya göre bilim insanları, fare embriyolarını rahim dışında büyütmek için yeni bir yöntem geliştirdi. Geliştirilen yöntem sayesinde bilim dünyası, genlerin erken gelişim sırasında nasıl bir etkiye sahip olduklarını daha iyi gözlemleyebilme şansı elde edebilecekler.

  Günümüzde memeli embriyolarının gelişimini araştırmak için yöntem olarak ya kurbağa veya şeffaf yumurta bırakan balıklar gibi memeli olmayan hayvanlarda süreci gözlemlemek, ya da kesilmiş fare embriyolarından statik görüntüler elde etmek ve bunları bir araya getirmek kullanılıyor. Yeni çalışmayla ortaya çıkan yöntemi geliştirmekse hiç de kolay bir süreç olmadı.

  Rahim dışında embriyo büyütmek:

  embriyo

  Bilim insanları, yeni yöntemi geliştirmek için yedi yıl boyunca deneme yanılma yoluyla ince ayarlar yaparak çalıştılar. Tüm bu çalışmalar meyvesini verdi ve erken evre embriyoları, rahim dışında büyütüldü. Yeni yöntemde normal olarak gelişmekte olan fare embriyoları 6 gün boyunca (20 günlük gebelik dönemlerinin yaklaşık üçte biri) rahim dışına yerleştirilebiliyorlar.

  Bu 6 günlük sürecin ardından fare embriyoları, artık netleşmiş vücut hatlarına ve görülebilir organlara sahip oluyor. Altı günü kapsayan yeni yöntem, iki adımdan oluşuyor. İki gün süren ilk adımda bilim insanları, rahim içine implante edildikten hemen sonra birkaç günlük fare embriyolarıyla süreci başlatıyor.

  fare

  Antarktika'da Dev Buz Kütlesinin Altında Yaşayan Canlı Türleri Keşfedildi

  Bilim insanları, bu aşamada embriyonun boyut olarak ikiye ve üçe katlandığı iç, orta ve dış olmak üzere üç katmana ayrıldığı embriyonik gelişimin ilk aşamasını kopyalıyorlar. Embriyolar, bir sonraki gelişim aşamasına geçtiklerinde farklı ortam gereksinimlerine ihtiyaç duyuyor. Bu noktada da ikinci adım başlatılıyor.

  Bilim insanları, ilk aşamada bir laboratuvar tabağında büyüme ortamına yerleştirdikleri embriyoyu buradan alıp içinde besin çözeltisi bulunan küçük laboratuvar bardağına koyuyorlar. Açıklamaya göre bu çözelti, plasentaya anne kan akışı olmadan büyüyen embriyoların besinle yıkanmasına yardımcı oluyor. Yapılan tüm çalışmalar boyunca bilim insanları, gaz, oksijen ve karbondioksit miktarını ve basıncını kontrol etmeyi de öğrendi.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 228 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 159 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.