• Raspberry Pi Pico Duyuruldu: İşte Fiyatı ve Özellikleri

  Raspberry Pi Pico Duyuruldu: İşte Fiyatı ve Özellikleri

  2 Dakika Okuma Süresi
  2 sene önce
  Paylaş

  Yıllar önce öğrencilerin bilgisayarın temellerini ve yazılım öğrenebilmeleri için kurulan bir dernek olan "Raspberry Pi", yıllar içerisinde çok önemli gelişmelere sahne oldu. İlk yıllarında Birleşik Krallık sınırları içinde bilinse de artık dünya genelinde nam salmış olan dernek, piyasaya sürdüğü mikrodenetleyici ve mini bilgisayarlarla hem hobi hem de profesyonel amaçlı üretilen projelerin prototip üretiminin kolaylıkla yapılabilmesini sağladı. Şirket, bugünse en yeni ürünü Pico'yu duyurdu.

  Raspberry Pi Pico, oldukça kompakt yapısıyla dikkat çeken bir ürün olarak karşımıza çıktı. Üzerinde, "RP2040" çip bulunan kart, 264KB dahili RAM ve Arm Cortex-M0+ işlemciye sahip. 16 MB'ye kadar depolama alanı desteği sunan Raspberry Pi Pico, gelişmiş projelerden ziyade hobi amaçlı kart arayışında olan tüketicilere odaklanıyor. Şirket, yine de bu kartı kullanarak sonsuz sayıda proje tasarlanabileceğini ifade ediyor.

  Raspberry Pi Pico işte böyle görünüyor

  Raspberry Pi Pico

  Raspberry Pi tarafından yapılan açıklamalara göre, derneğin en yeni kartını C ya da MicroPython kullanarak programlayabiliyorsunuz. Her iki yazılım dili de derneğin belirtmiş olduğu gibi, sonsuz sayıda proje tasarlanmaya imkan verebilir. Ancak çok gelişmiş bir projeniz varsa, bu kart pek de işinizi görmeyecektir. Pico'yu kullanarak yapabilecekleriniz arasında sensörler kullanarak çeşitli verileri ekranlara yansıtma ve programlanmış aydınlatma sistemleri gibi projeler bulunuyor.

  Raspberry Pi’nin Rakibi Tinkerboard 2 ve 2S Ortaya Çıktı

  Vakıf tarafından yapılan açıklamalara göre bu ürünün fiyatı, yalnızca 4 dolar. Ürünü Türkiye'ye getiren SAMM Teknoloji isimli şirket ise Raspberry Pi Pico için 35 TL gibi bir ücret istiyor. Ürünle ilgili olarak sunulan bağlantı şemalarına ve diğer önemli detaylara da yine SAMM Teknoloji'nin internet sitesi üzerinden erişilebiliyor.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 229 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 161 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.