• Samsung Radeon Exynos Yonganın Kıyaslama Sonuçları

  Samsung Radeon Exynos Yonganın Kıyaslama Sonuçları

  3 Dakika Okuma Süresi
  2 sene önce
  Paylaş

  Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, amiral gemisi akıllı telefon modellerinde bölgeye göre değişiklik göstermek üzere Exynos ve Snapdragon işlemcileri tercih ediyor. Ancak bu durum birçok kullanıcının tepkisini çekiyor ve Exynos işlemcilerin Snapdragon işlemcileri kadar iyi performans sunamadığı konusunda şikayetler dile getiriliyor.

  Samsung'un Exynos 2100 ve Snapdragon 888 platformlarıyla piyasaya sürülen en yeni amiral gemisi Galaxy S21 Ultra kullanılarak gerçekleştirilen ilk karşılaştırmalar, iki yonga arasında performans anlamında hâlâ bir boşluk olduğunu ve Adreno 660 GPU'nun (Snapdragon) Mali-G78 MP14'e (Exynos) kıyasla daha performanslı olduğunu gözler önüne seriyor. Öte yandan iş CPU tarafına gelince ise aradaki farkın kapandığı ve hatta Exynos'un %4 gibi küçük farklarla öne geçtiği görülüyor.

  Samsung'un RDNA tabanlı GPU'ları, Apple'ın Bionic işlemcilerini geride bırakabilir:

  Radeon Exynos

  Samsung'un akıllı telefon pazarındaki en büyük rakiplerinden biri de Apple ve Bionic işlemcileri. Daha önceki raporlarda Güney Koreli şirketin AMD ile yaptığı iş birliği yaptığını ve Exynos yongalarında RDNA tabanlı GPU'lar kullanacağını öğrenmiştik. Şimdiyse RDNA tabanlı GPU ile donatılmış bir Exynos yongasının kıyaslama sonuçları ortaya çıktı.

  Yalnızca GPU alanında gerçekleştirilen testler, oldukça etkileyici görünüyor. Bu noktada Samsung'un RDNA tabanlı GPU kullanan ve henüz duyurulmayan yongası; Manhattan 3.1, Aztek Normal ve Aztek High School gibi testlerde Apple A14 Bionic'i geride bırakmayı başardı. Her iki yonga için elde edilen sonuçlar ise şu şekilde:

  Apple A14 Bionic

  • Manhattan 3.1: 146,4 FPS
  • Aztek Normal: 79,8 FPS
  • Aztek High School: 30,5 FPS

  Henüz duyurulmayan Radeon Exynos yonga seti:

  • Manhattan 3.1: 181,8 FPS
  • Aztek Normal: 138,25 FPS
  • Aztek High School: 58 FPS

  Samsung, Katlanabilir Ekranlarını Rakiplerine Satmaya Başlıyor

  Samsung'un RDNA tabanlı GPU ile donatılmış yeni bir Exynos yongasını bu yılın sonuna kadar duyurması bekleniyor. Bu gizemli yonganın beklendiği kadar güçlü olup olmayacağını hep birlikte göreceğiz.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 112 Okunma 1 sene önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.