• SHGM'den Boeing 737 MAX'ler Hakkında Açıklama

  SHGM'den Boeing 737 MAX'ler Hakkında Açıklama

  3 Dakika Okuma Süresi
  1 sene önce
  Paylaş

  Amerikan havacılık şirketi Boeing tarafından üretilen 737 MAX serisi uçakların kullanımı, yazılımsal bir hatadan kaynaklanan iki büyük ölümlü kazanın ardından ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanında yasaklanmıştı. İki yılı aşkın süredir dünya genelinde uçuşları durdurulan uçaklar, yakın zamanda tekrardan kullanıma alınabilir.

  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, konuyla ilgili bir duyuru yaparak Boeing B737-8 ve B737-9 MAX tipindeki uçakların yeniden hizmete alınması öncesinde uygulanması gereken süreçlerin yer aldığı Uçuşa Elverişlilik Direktifi yayımladı.

  Boeing 737 MAX'ler, Uçuşa Elverişlilik Direktifi (UED)’nin uygulanması koşuluyla tekrar havalanabilecek:

  Boeing 737 MAX

  737 MAX'lerin tekrar kalkışına izin verecek Uçuşa Elverişlilik Direktifi (UED), SGHM'nin internet sitesi üzerinden yayınlandı. Buna göre 737 MAX'ler, tasarım değişiklikleri, operasyonel ve bakım el kitabı değişiklikleri ile pilotların eğitimlerini içeren 15 maddelik işlemlerin gerçekleştirilmesiyle tekrar uçabilecek.

  SGHM tarafından yapılan açıklamada bahsi geçen hava araçlarının yeniden hizmete alınması amacıyla üretici firma Boeing ile ABD Havacılık İdaresi (FAA) tarafından ülkemizin de arasında bulunduğu ilgili hava araçlarının hizmette olduğu ülke havacılık otoriteleriyle gerekli tedbir ve uygulanması gereken işlemlere yönelik çalışmalar yapıldığı belirtildi.

  Yabancı Plakalı Araçların Türkiye'de Bakım ve Masrafları İçin 600 Euro Ücret Kesilecek

  Açıklamada, "Bu kapsamda, yürütülen çalışmalar neticesinde Genel Müdürlüğümüz tarafından Uçuşa Elverişlilik Direktifi hazırlanmıştır. Bu bağlamda, anılan Uçuşa Elverişlilik Direktifi (UED)'nin uygulanması koşuluyla ülkemiz ilgili operatörlerinde bulunan Boeing B737-8 ve B737-9 MAX tipindeki uçakların yeniden hizmete alınması Müdürlüğümüzce uygun görülmüştür" ifadelerine yer verildi.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 229 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 161 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.