• Somatik Hücre Transferi Kullanılarak Orman Kedisi Klonlandı

  Somatik Hücre Transferi Kullanılarak Orman Kedisi Klonlandı

  2 Dakika Okuma Süresi
  2 sene önce
  Paylaş

  Çin’in Qingdao Üniversitesi’nde bulunan bilim insanları, dünyada ilk kez somatik hücre transferi kullanarak bir kedi klonlamayı başardıklarını açıkladı. 24 Aralık 2020'de, 75 gram ağırlığında doğan yavru kediye, barış ve güvenlik anlamına gelen Ping’an adı verildi. 

  Bilim insanları, henüz 2 aylık olan bu yavru kedinin son derece sağlıklı olduğunu, bu başarıları sayesinde hayvan hastalıklarının incelenmesinin ve yeni ilaçların geliştirilmesinin daha kapsamlı bir hale geleceğini açıkladı. 

  Ping'an, hayvan genetiğinin araştırılmasında önemli bir rol oynayacak

  klon kedi Ping'an

  Üniversitedeki ekibe önderlik eden profesör Zhao Minghui, deneyleri için sahibinin de onayıyla bir kediden küçük bir deri aldıklarını, daha sonra dokunun -196 santigrat derecede dondurularak somatik hücreyle kültürlendiğini belirtti. 

  Araştırmacılar, Sivrisineğin Koku Duyusundan Kanser Dedektörü Geliştirdi

  Somatik transferden sonra elde edilen embriyo, yetişkin bir kedinin rahmine yerleştirildi ve klonlanmış kedinin doğumu başarıyla gerçekleşti. Minghui, klonlanmış kedinin aynı zamanda nesli tükenmekte olan hayvanların korunmasına yönelik yapılan araştırmalara yeni bir ışık tutacağını belirtti.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 229 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 161 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.