• Son 120 Yıldaki Tüm Depremleri ve Tsunamileri Gösteren Video

  Son 120 Yıldaki Tüm Depremleri ve Tsunamileri Gösteren Video

  2 Dakika Okuma Süresi
  1 sene önce
  Paylaş

  ABD Ulusal Tsunami Uyarı Merkezi, PacificTWC adlı YouTube kanalında 1901 yılından 2020 yılına kadar 120 yıl boyunca kaydedilen tüm depremleri ve neden oldukları tsunamileri gösteren etkileyici bir video yayınladı. Depremlerin büyüklüklerini, derinliklerini ve neden oldukları tsunamilerin dalga boyutunu gösteren video, özellikle Kuzey Pasifik’te gerçekleşen devasa depremlerin tüm Pasifik’i nasıl etkilediğini gözler önüne seriyor.

  Videoda hemen hemen her saniye 1 büyük deprem görüyoruz. Depremler gerçekleştiğinde büyüklüklerine ve derinliklerine göre gerçekleştikleri noktada bir daire oluşuyor. Söz konusu daire, sonraki depremlere yer açmak için yavaş yavaş küçülerek kayboluyor. Ayrıca tsunamiye neden olan bir deprem gerçekleştiğinde deniz üzerinde dalga boyunu gösteren renkte bir flaş oluşuyor.

  Geride bıraktığımız 120 yılda tsunamiye neden olan depremler bu şekilde:

  tsunamiye neden olan depremler

  Prof. Dr. Naci Görür'den Kritik İstanbul Depremi Uyarısı: Minimum 7,2 Büyüklüğünde Bir Deprem Bekliyoruz

  Videoda da görebileceğiniz üzere büyük depremlerin çoğu, levha sınırlarında meydana geliyor. “Dalma bölgeleri” olarak da adlandırılan levha sınırlarında okyanus kabukları, kıta levhalarının altına doğru sürükleniyor ya da geri çekiliyor. Bu nedenle de bu bölgelerde mega-tröst depremler gerçekleşiyor ve jeologlar, gelecekte olası tsunamileri önceden tespit edebilmek için bu bölgeleri yakından takip ediyorlar.

  Jeoloji, yüzyıllardır üzerinde çalışmalar yapılan bir bilim dalı olsa da sismoloji çağı, 19. yüzyılın sonlarında sismografın icat edilmesi ve 20. yüzyılın başlarında depremlerin kayıt altına alınmasıyla başlamıştı. Bu nedenle videonun başında yalnızca büyük ölçekli depremler gösterilirken; ilerleyen safhalarda küçük depremler de gösterilmeye başlıyor.

  1901'den 2020'ye kadarki depremleri gösteren video

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 228 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 159 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.