• Turkcell BiP'ten Çok Konuşulacak Bir Patent Başvurusu

  Turkcell BiP'ten Çok Konuşulacak Bir Patent Başvurusu

  2 Dakika Okuma Süresi
  2 sene önce
  Paylaş

  WhatsApp’ın tartışmalı Gizlilik Sözleşmesi güncellemesi, milyonlarca WhatsApp kullanıcısını alternatif uygulamalara yönlendirmişti. En azından Türkiye’de, kişisel verilerin gizliliği endişesi ile WhatsApp’ı terk eden kullanıcıların en çok tercih ettiği uygulamalardan biri de arkasında Turkcell’in bulunduğu mesajlaşma uygulaması BiP olmuştu.

  BiP, pek çok açıdan kendisini tercih eden kullanıcıları memnun etmiş olsa da ortaya çıkan yeni bir patent başvurusu, BiP ile ilgili de kişisel verilerin gizliliği tartışmalarına yol açabilir. 4 Kasım 2020 tarihli patent başvurusuna göre BiP, mesajlaşma uygulamasındaki yazışmalardan kullanıcıların duygu durumunu belirleyerek müzik önerisinde bulunacak.

  Turkcell’in “Bir Müzik Öneri Sistemi” başlıklı söz konusu patent başvurusunda şu ifadeler yer alıyor:

  turkcell bip patent

  “Bu buluş, kullanıcıların mobil cihazları üzerinde kullandıkları mesajlaşma uygulamasındaki yazışmalardan doğal dil işleme ile duygu durumunun belirlenmesine ve belirlenen duygu durumuna göre kullanıcıya müzik önerisinde bulunulmasına imkan sağlayan bir sistem ile ilgilidir.”

  Turkcell’in söz konusu patent başvurusunun hem şaşırtıcı hem de korkutucu bir teknoloji barındırdığını söylemek mümkün. Duygu durumuna göre müzik önerisi ilgi çekici bir teknoloji gibi gözükse de mesajları uçtan uca şifreleyen WhatsApp’ın dahi böylesine büyük bir tepki topladığı durumda Turkcell’in yazışmaları açık açık analiz edeceğini belirten bir teknoloji kullanması nasıl karşılanır, yorumda bulunmak zor…

  Benzer Yazılar
  Views Template: 179 Okunma 11 ay önce
  Views Template: 234 Okunma 11 ay önce
  Views Template: 223 Okunma 11 ay önce
  Views Template: 154 Okunma 11 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.