• Türkiye'deki Yer Altı Sularının Durumunu Gösteren Harita

  Türkiye'deki Yer Altı Sularının Durumunu Gösteren Harita

  3 Dakika Okuma Süresi
  2 sene önce
  Paylaş

  Dünya genelinde büyük zorluklarla atlattığımız 2020 yılından sonra 2021 yılı da Türkiye için pek parlak başlamadı. Ülkemizdeki birçok şehrin barajının doluluk oranı kritik seviyelere düştü. Ülkenin en kalabalık şehir olan İstanbul'da barajların doluluk oranı son 15 yılın en düşük seviyesine ulaştı.

  2020'nin ikinci yarısında Türkiye'de yağış oranları neredeyse her ay ortalamanın altında kaldı. Ekim ile aralık ayları arasındaki yağışlar, 1981 – 2010 yılları arasındaki ortalamaya göre %48 daha düşüktü. Ancak Türkiye'de kuraklık çanlarının çalmasına sebep olacak olan tek şey barajların doluluk oranı değil, aynı zamanda yer altı suları da olacak.

  Türkiye'nin yer altı suları tehlikede

  nasa türkiye yer altı suyu haritası

  NASA'nın resmi internet sitesinden yayınlanan bir yazıda Türkiye'nin yer altı sularının durumuyla ilgili bilgiler verildi. Gravity Recovery and Climate Experiment Follow On (GRACE-FO) uydularıyla hesaplanan yukarıdaki görselde, 11 Ocak 2021 itibarıyla Türkiye'deki yer altı sularının durumu gösteriliyor. Mavi kısımlar, normalden fazla su olan bölgeleri, kırmızı ve turuncu renkteki kısımlar ise normalden az su olan bölgeleri gösteriyor.

  Yer altı suları, sulama ve içme suyu konusunda oldukça önemli bir yer tutabiliyor ve kurak dönemlerde akarsulara güç verebiliyor. Tekrar dolması aylar süren yer altı sularının yenilenmesinin yavaş ve sürekli bir şekilde de gerçekleşmesi gerekiyor.

  Son yağışlarla birlikte ülkenin en kalabalık şehri İstanbul'daki barajların doluluk oranı nispeten tekrar artışa geçse de yağış oranlarındaki düşüş, tehlikenin halen geçmediğinin de bir kanıtı niteliğinde. Temmuz 2020 – Aralık 2020 arasında Konya Ovası'ndaki yağış miktarı, 2019'un aynı dönemine göre %38 daha düşük gerçekleşti.

  Antarktika'da 90 Milyon Yıl Öncesine Ait Yağmur Ormanı Keşfedildi

  Ekşi Sözlük'te de gündem olan konu hakkında sözlük yazarları hem buna sebep olan şeyler hem de muhtemel çözümleri hakkında düşüncelerini yazdı. Kimi sözlük yazarları tarımdaki sulama yöntemlerinde değişikliğe gidilmesini söylerken kimileri de ağaçlandırma yapılması, deniz sularının arıtılması gibi önerilerde bulundu. İşte bazı sözlük yazarlarının konu hakkındaki yorumları:

  ekşi sözlük türkiye yer altı suyu

  ekş sözlük yer altı suyu yorumları

  ekşi sözlük yer altı suyu yorumları

  ekşi sözlük yer altı suyu yorumları

  ekşi sözlük yer altı suyu yorumları

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 228 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 159 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.