• Türkiye'nin En Büyük Mahallesi Bir Kez Daha Bağcılar Oldu

  Türkiye'nin En Büyük Mahallesi Bir Kez Daha Bağcılar Oldu

  3 Dakika Okuma Süresi
  1 sene önce
  Paylaş

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ülke genelindeki mahallelerin nüfuslarıyla ilgili son verilerini paylaştı. Paylaşılan verilere göre geçtiğimiz yıllarda da Türkiye'nin en büyük mahallesi olma unvanını taşıyan "Bağcılar Mahallesi", bir kez daha ülkemizin en büyük mahallesi oldu. Diyarbakır'ın Bağlar isimli ilçesinde bulunan mahallede, tam 137 bin kişi bulunuyor. 

  Türkiye'nin en büyük mahallesini yöneten Muhtar Şeyhmus Şirdenli, TÜİK'in verilerine göre mahallede kayıtlı 137 bin kişi olsa da kendi araştırmalarına göre Bağcılar Mahallesi'nde 200 bin civarı kişinin yaşadığını söylüyor. Bağlar ilçesinin ise toplamda 400 bin civarında nüfusa sahip olduğunu söyleyen Şirdenli, ilçenin yarısının kontrolünün kendisine bağlı olduğunu beyan ediyor.

  Bağcılar Mahallesi, TÜİK'e göre 4, muhtara göre 14 şehirden daha büyük

  Diyarbakır Bağcılar Mahallesi

  Diyarbakır'da bulunan Bağcılar Mahallesi, TÜİK verilerine göre sahip olduğu nüfusla Türkiye'deki 4 ilden daha büyük. Ancak Muhtar Şirdenli, durumun pek de böyle olmadığını, mahallenin 14 ilden daha büyük olduğunu söylüyor. Türkiye'nin hiçbir yerinde 200 bin nüfuslu mahalle olmadığını bildiren Şeyhmus Şirdenli, ilçe olmak istediklerini, bununla ilgili girişimlerde bulunduklarını ifade ediyor.

  Türkiye, OECD Üyeleri Arasında En Yavaş İnternete Sahip Ülke Oldu

  Bağcılar Mahallesi'nin ilçe olması gerektiği görüşü, yalnızca muhtara ait değil. Mahalle sakinlerinden bir tanesi olan Mehmet Taşan da muhtar gibi düşünerek, Bağcılar'ın her gün biraz daha büyüdüğünü, bu mahallenin bir merkez ilçe haline gelebileceğini söylüyor. Taşan'a göre Bağcılar Mahallesi'nin ilçe olması durumunda, mahallelinin ihtiyaçlarını gidermesi için gerekli olan resmi kurumlara ulaşım da kolaylaşmış olacak.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 229 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 161 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.