• Türkiye’nin Sürücüsüz Otobüsleri, Testleri Başarıyla Geçti

  Türkiye’nin Sürücüsüz Otobüsleri, Testleri Başarıyla Geçti

  2 Dakika Okuma Süresi
  2 sene önce
  Paylaş

  Koç Şirketleri topluluğuna ait olan Otokar, Okan Üniversitesi ile birlikte 2018 yılında “Geleceğin İş Birlikçi Mobil Hizmetleri” projesiyle birlikte Türkiye’nin elektrikli otobüsleri için çalışmalara başlamıştı. 

  Şirket, yaklaşık 3 yıldır yoğun ilgi gösterdikleri sürücüsüz otomobil çalışmalarında ikinci aşamanın tamamlandığını açıkladı. Yazılım bütünleştirme ve sürücüsüz doğrulama testlerinden başarıyla geçen sürücüsüz otomobiller, hız kesmeden geliştirilmeye devam edilecek. 

  Öncelik yayaların

  otokar sürücüsüz otobüs

  Dur-kalk araç takip sistemine sahip sürücüsüz otobüsler, hem önündeki hem de yanındaki araçlarla takip mesafesini otomatik bir şekilde ayarlıyor ve yüksek hızlardaki araç takibini güvenli mesafelerde gerçekleştiriyor. Otobüsler, önceliği her zaman yayalara verirken aracın önüne beklenmedik bir yaya, bisikletli ya da sokak hayvanı çıktığı zaman otomatik acil fren sistemi kullanıyor. 

  TOGG, Yerli Otomobil Fabrikası İçin 1.500 Personel Alacak

  Elektrikli otobüslerin ikinci aşamayı başarıyla geçmesinin ardından, Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç şu açıklamalarda bulundu; "Trafiğe açık tüm yollarda ve tüm hava koşullarında direksiyonsuz sürüş seviyesine kadar otonom araç geliştirme ve ticarileştirme hedefimizde kararlı bir şekilde ilerliyoruz. Otonom otobüs çalışmaları, ulaştırma sektörü ile kentleşmenin geleceğini şekillendirecek olan gelecek teknolojilerinin, verimli ulaşım yöntemlerinin ülkemiz insan kaynağı ile geliştirilebilmesinin mümkün olduğunu gösteren çok önemli bir aşama."

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 229 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 161 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.