• Twitter'da Dolandırıcılar, Ünlü Hesapları Ele Geçirdi

  Twitter'da Dolandırıcılar, Ünlü Hesapları Ele Geçirdi

  3 Dakika Okuma Süresi
  1 sene önce
  Paylaş

  İnternet, bizlere sunduğu güzelliklerin yanı sıra birçok kötü duruma da ev sahipliği yapabiliyor. Bunlardan biriyse bir türlü tükenmek bilmeyen dolandırıcılar. Hatırlayacak olursanız Temmuz 2020'de bu durumun zirvesini görmüştük. Elon Musk, Bill Gates ve Jeff Bezos gibi isimlerin Twitter hesapları ele geçirilmiş, bu hesaplardan iki katı geri verilecek vaadiyle Bitcoin istenmişti.

  Bugünse temel amacı aynı olan, yani haksız bir şekilde para kazanmak isteyen yeni dolandırıcılar benzer bir yöntemi izledi. Twitter'da şu ana kadar tespit edebildiğimiz kadarıyla birkaç doğrulanmış hesabı ele geçirmeyi başaran kötü amaçlı kişiler, yaptıkları paylaşımlarda bazı internet sitelerine yer verdi ve burada bağış yaptıklarını iddia etti.

  Birçok ünlü ismin hesabı ele geçirildi:

  twitter

  Bu yazıyı yazdığımız ana kadar gördüğümüz kadarıyla Twitter'da hesabı ele geçirilen isimler arasında ABC News sunucusu Jessica Harmsen, NITV News sunucusu Natalie Ahmat ve Fransa Basketbol Ligi'nde forma giyen basketbolcu Adreian Payne,  şarkıcı Nena, beyzbol oyuncusu Taylor James Snyder ve birçok ünlü ismin doğrulanmış hesapları yer alıyordu.

  twitter

  Üstelik dolandırıcılar, bu hesaplardan bazılarının isimlerini "T E S L A" şeklinde değiştirip profil fotoğraflarına Tesla'nın logosunu yerleştirdi. Doğrulanmış hesap etiketiyle inandırıcılığı yüksek haline gelen bu hesaplar, bir süre sonra orijinal isimlerine kavuştu. Ayrıca hesapların Twitter profil fotoğrafları ve paylaşılan Tweet'ler Twitter tarafından kaldırıldı.

  Twitter'da Tweetleri Planlayabileceğiniz 'TweetDeck' Nedir, Nasıl Kullanılır?

  Olayın ne kadar büyüyeceğini veya ne zaman biteceğini bilmiyor olsak da bu süreç boyunca hangi hesaba güvenmeniz gerektiği konusunda şüpheci davranmakta fayda var. Dolandırıcılar tarafından verilen internet sitelerine ulaşmamanız da büyük önem taşıyor. Zira bu siteler, bir şekilde internet tarayıcınızdan veya doğrudan bilgisayarınızdan bilgilerinizi ele geçirebilir.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 229 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 161 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.