• Uzaydan Filleri Tespit Edebilen Yeni Bir Algoritma Yapıldı

  Uzaydan Filleri Tespit Edebilen Yeni Bir Algoritma Yapıldı

  2 Dakika Okuma Süresi
  2 sene önce
  Paylaş

  Filler, boyut olarak büyük olsalar da uzaydan gözükmeleri pek olası hayvanlar değil, ancak koruma altına alınabilmeleri için kapsamlı bir şekilde incelenmesi gereken hayvanların arasında yer alıyor.  Bilim insanları, nesli tükenmekte olan Afrika fillerini daha iyi gözlemleyebilmek için yeni bir algoritma oluşturdu. 

  İngiltere’de bulunan Oxford ve Bath Üniversitesi’nde görevli bilim insanların oluşan bir ekip, uydulardan alınan görüntüleri kullanarak Afrika’da bulunan filleri gözlem altında tutabilmek için yeni bir yöntem geliştirdi. Yeni algoritma, sadece filleri değil, aynı zamanda nesli tükenmekte olan büyük ebatlı hayvanların da izlenmesine olanak sağlayacak. 

  Yeni algoritma, fillerin nerede ve kaç tane olduğunu gösterebiliyor

  uzaydan fil görüntüleri

  Araştırmacılar, tıpkı NASA’nın bir zamanlar gizli bir penguen sürüsünü keşfettiği gibi yaban hayatı izleyebilmek için uydulardan alınan görüntüleri kullanmaya başladı. Ancak penguenler, buzullarda keşfedilebilir renklere sahip olsa da sürekli ağaçların arasında gezen filler için durum bu kadar kolay olmadı. 

  Çinli Bilim İnsanları, Somatik Hücre Transferi ile Orman Kedisi Klonlamayı Başardı

  Yeni geliştirilen algoritmada fil ve diğer yabani hayvanlar, uydudan alınan görüntülerle birlikte ormanın derinliklerinde keşfedilip izlenebiliyor. Afrika filleri, 40 – 50 bin nüfusa sahip olmasından dolayı tehdit altındaki türlerin kırmızı listesinde yer alıyor. Ancak bilim insanları, bu yeni yöntem ile birlikte fillerin nerede ve kaç tane olduğunu tespit ederek türlerini koruma altına alabileceklerini belirtti.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 229 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 161 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.