• Virgin Orbit İlk Kez Yörüngeye Uydu Taşımayı Başardı

  Virgin Orbit İlk Kez Yörüngeye Uydu Taşımayı Başardı

  2 Dakika Okuma Süresi
  2 sene önce
  Paylaş

  Uzay çalışmaları ile birlikte özel uzay girişimlerinin sayısı da her geçen gün biraz daha artıyor. Richard Bronson’ın kurucusu olduğu Virgin Orbit de bu özel girişimlerden biri ve şirket dün itibarıyla gerçekleştirdiği testler sırasında LauncherOne roketiyle taşıdığı mini uyduları alçak Dünya yörüngesine ulaştırmayı başardı.

  Virgin Orbit, uyduları yörüngeye taşımak için alışık olduğumuzdan çok daha farklı bir yöntem üzerinde çalışıyor. Söz konusu taşıma görevine “Cosmic Girl” lakaplı bir modifiye edilmiş Boeing 747 uçak ile başlayan Virgin Orbit, uçak belli bir yüksekliğe ulaştıktan sonra LauncherOne adlı roketi ateşliyor. Uçaktan ayrılan roket, uyduları bırakacağı yörüngeye doğru ilerlerken Cosmic Girl, bir sonraki “fırlatma” görevi için havalimanına geri dönüyor.

  Virgin Orbit, uyduları yörüngeye taşımak için uçaklardan faydalanıyor

  virgin orbit

  Virgin Galactic'in Uzay Turizmi İçin Gerçekleştirdiği Motorlu Uçuş Testi Başarısız Oldu

  LauncherOne, 500 kilogram ve altında ağırlığa sahip mini uyduları taşımak üzere geliştirildiğinden Virgin Orbit’in en azından şu etapta SpaceX’e rakip olması pek de mümkün görünmüyor. Bununla birlikte şirketin Cosmic Girl adlı taşıyıcı uçağı herhangi bir havalimanından kalkış yapabildiği için roket fırlatma pistlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.

  Aslına bakacak olursak dün gerçekleştirilen fırlatma testi, Virgin Orbit’in söz konusu uydu taşıma yönteminin ilk denemesi değildi. Şirket, geçtiğimiz yılın mayıs ayında da benzer bir test gerçekleştirmiş, ancak roketin istenildiği gibi çalışmaması üzerine başarısız olmuştu. Virgin Orbit’in test ile ilgili paylaşmış olduğu videoya buradan ulaşabilirsiniz.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 229 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 161 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.