• WASP-107b'nin En Hafif 'Dev' Gezegen Olduğu Keşfedildi

  WASP-107b'nin En Hafif 'Dev' Gezegen Olduğu Keşfedildi

  3 Dakika Okuma Süresi
  2 sene önce
  Paylaş

  Gaz devi gezegen, katı bir çekirdeğe sahip olan ancak büyük bir kısmı yoğun gazlardan oluşan gezegenler için kullanılan bir tanım. Güneş sistemimizde bulunan Jüpiter, Satürn Uranüs ve Neptün de gaz devi gezegenlerdir ancak kütleleri ve büyüklükleri sebebiyle Jüpiter ve Satürn özellikle 'dev' tanımlamasının tam karşılığı niteliğinde diyebiliriz.

  Güneş sistemimiz dışında da gaz devi gezegenler olduğunu biliyoruz. WASP-107b de bu gezegenlerden biri. Başak takımyıldızında bulunan, Dünya'dan yaklaşık 212 ışık yılı uzaklıkta bir yıldız olan WASP-107'nin yörüngesinde bulunan WASP-107b, astrofizikçilerin 'pamuk şekeri gezegen' olarak andığı gezegenlerden biri.

  Gezegenin çekirdek kütlesi, Jüpiter'in 10'da 1'i kadar:

  Jüpiter

  Bu enteresan ve eğlenceli lakabın sebebi ise WASP-107b'nin Jüpiter kadar büyük olmasına rağmen, 10 kat daha hafif olması. Aslında WASP-107b'nin görece 'hafif' bir gezegen olduğu biliniyordu ancak yapılan son çalışmalar, gezegenin çekirdek kütlesinin, gaz devlerinin oluşabilmesi için gerektiği düşünülen kütleden çok daha az olduğunu ortaya koydu.

  Araştırmayı yürüten bilim insaları, WASP-107b'nin kütlesine ve yoğunluğuna dair elde edilen bilgilerin, gaz devi gezegenlerin nasıl oluştuğunun anlaşılması noktasında oldukça önemli olduğunu belirtiyor. Ekipte yer alan Caroline Piaulet'e göre bu veri, gaz devlerinin düşünülenden çok daha 'kolay' oluştuğunu ortaya koyuyor.

  Gezegenin yüzde 85'ini kalın bir gaz bulutu tabakası oluşturuyor:

  WASP-107b

  Canon, Uzaydan Dünyayı 'Fotoğraflamaya' İmkan Tanıyan İnteraktif Sitesini Hizmete Sundu

  Gezegenin iç yapısını incelemek üzere başlatılan çalışmalar, yoğunluğu bu kadar düşük olan bir gezegenin, Dünya'nın kütlesinin dört katından fazla olmayan bir katı çekirdeğe sahip olabileceğini ortaya koydu. Araştırmacılar bu durumda, gezegenin kütlesinin yüzde 85'inden fazlasının çekirdeği çevreleyen kalın gaz tabakasından oluştuğu sonucuna vardı.

  Bu bulguyu ilgi çekici kılan kısmı anlayabilmek adına karşılaştırma yapmamız gerekirse, WASP-107b'ye benzer bir kütleye sahip olan Neptün, gaz katmanında toplam kütlesinin yalnızca yüzde 5 – yüzde 15 arası bir değeri barındırıyor. Araştırma ekibi şimdi, bu kadar 'hafif' bir gezegenin nasıl oluşmuş olabileceği sorusuna cevap arıyor.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 185 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 239 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 228 Okunma 12 ay önce
  Views Template: 159 Okunma 12 ay önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.