• Xiaomi, MIUI 12.5 ile Google Mobil Servislerini Engelliyor

  Xiaomi, MIUI 12.5 ile Google Mobil Servislerini Engelliyor

  3 Dakika Okuma Süresi
  2 sene önce
  Paylaş

  ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşları tüm hızıyla devam ediyor. Trump yönetimi, geçtiğimiz yıllarda aldığı kararla Çinli şirketlere ambargo uygulamış, bu şirketlerin Çin sınırlarına çekilmesine mecbur bırakmaya çalışmıştı. Hatta alınan kararlardan en zararlı çıkan şirket de Huawei olmuş, şirket neredeyse akıllı telefon üretemeyecek hale gelmişti. Sıradaysa Çin'in ABD'ye karşı atacağı adımlar varmış gibi görünüyor. 

  Son yılların en popüler teknoloji şirketlerinden bir tanesi, hiç şüphesiz Xiaomi. Şirket, akıllı telefonlarının yanı sıra diğer ekosistem ürünleriyle de dünya genelinde ün kazanmayı başardı. Ancak Xiaomi şu sıralar, Çin'deki kullanıcılarını ABD'den uzaklaştırmaya çalışıyor gibi görünüyor. Çin'den gelen haberlere göre MIUI 12.5 isimli Android tabanlı arayüz, Google Mobil Servisleri yüklemesine izin vermiyor. 

  Xiaomi, Çin'deki müşterilerinin Google ile bağını kesiyor

  Xiaomi

  Çinli kullanıcılar, MIUI 12.5 arayüz güncellemesini almaya başladıktan sonra, Google Mobil Servisleri'ni yükleyemediklerini bildirmeye başladılar. Bunun üzerine bir açıklama yapmak zorunda kalan Xiaomi yetkilileri, bu durumu doğruladılar. Yapılan açıklamalarda, uyumluluk sorunları nedeniyle akıllı telefonlara Google Mobil Servisleri'nin yüklenemeyeceği belirtildi. Ancak bu açıklamanın bir misilleme olduğunu söyleyebiliriz. Hatta bazı kesimlere göre Xiaomi'nin attığı adım, Huawei'nin Harmony OS ekosistemine davetine karşı bir cevap bile olabilir. 

  Aslına bakacak olursak Çinli kullanıcılar, Google ve Google'a ait hizmetleri zaten kullanmıyorlar. Ancak Xiaomi, bugüne kadar böyle bir engelleme yapmamıştı. Bu yüzden yaşanan gelişmelerin önemli olduğunu söylemek gerekiyor. Zira şirket, yaşanacak gelişmeler doğrultusunda yeni bir karar alarak Google Mobil Servisleri'ne sunduğu desteği dünya genelinde kesebilir. Önümüzdeki günler, Xiaomi kullanıcıları için büyük olaylara gebe.

  Xiaomi’den ABD’nin ‘Kara Liste’ Kararına İlişkin Resmi Açıklama: Gerçeği Yansıtmamaktadır

  Bu arada, şirket hangi cihazların Google Mobil Servisleri desteğinden çıkarıldığına dair de bir açıklama yapmadı. Kullanıcılar tarafından yapılan bildirimlere baktığımızda ise Redmi K30 Ultra ve Redmi 10X 5G modellerinin ön plana çıktığını görüyoruz. Ancak Google Mobil Servisleri kısıtlamasının bu iki cihazla sınırlı olmayacağını şimdiden söyleyebiliriz.

  Benzer Yazılar
  Views Template: 111 Okunma 1 sene önce

  Yorum Yapın

  Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.